Lasy i parki będą znowu otwarte. Place zabaw jeszcze nie!

Rząd ogłosił, że od 20 kwietnia (poniedziałek) rozpocznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Największa radość to chyba otwarcie lasów i parków. Uwaga, zamknięte pozostaną za to place zabaw. Złagodzone zasady również obostrzenia w handlu. W sklepach do 100 metrów kwadratowych będą mogą przypadać 4 osoby na jedną kasę, a w powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni sklepu. Zasada jednej osoby na 15 m2 będzie też obowiązywać w kościołach.

Kolejna dobra wiadomość dla niektórych młodych ludzi to zmieniona zostanie także zasada mówiąca o zakazie samodzielnego wychodzenia z domu osób poniżej 18 roku życia. Z ograniczenia przemieszczania się bez dorosłego wyłączone będą osoby powyżej 13 roku życia. Możliwe jest łagodzenie przepisów na przykład co tydzień lub co dwa tygodnie, póki co nowe ustalenia nie mają ram czasowych. – Tempo łagodzenia obostrzeń będzie zależało od zdyscyplinowania społeczeństwa – tłumaczył premier.

Jednocześnie minister zdrowia studził emocje. – Z wieloma ograniczeniami trzeba będzie żyć co najmniej rok – mówił. – Wiele zakazów będzie obowiązywało jeszcze długo i powinniśmy się do nich stosować. Zasłanianie twarzy, dezynfekowanie rąk i powierzchni, zachowanie dystansu, kwarantanna lub izolacja, ochrona osób starszych i chorych oraz – w miarę możliwości praca zdalna – wyliczał.

Plan stopniowego łagodzenia ograniczeń ma 4 etapy. Pierwszy zostanie wprowadzony właśnie od 20 kwietnia. Następne zakładają np. otwarcie hoteli czy gastronomii (III etap). W przypadku etapów II-IV nie padły daty, od których obostrzenia miałyby zostać poluzowane.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły