Mieszkańcy w plebiscycie „Supermiasta i Superregiony” wybiorą architektoniczne ikony Opola

Głównym motywem czwartej edycji plebiscytu „Gazety Wyborczej” i Wyborcza.pl. jest poszukiwanie współczesnych ikon architektonicznych. Mieszkańcy do 23 kwietnia mogą zagłosować i wskazać miejsca, które lubią i z których są dumni.

Opolska redakcja Gazety Wyborczej zaproponowała 12 obiektów, na które opolanie mogą zagłosować. Można wybierać spośród obiektów sportowych, użyteczności publicznej czy instytucji kultury. Chodzi o taki wybór miejsc, które mieszkańcy darzą sympatią oraz takie, które poprawiły komfort ich życia. Głosowanie potrwa do 23 kwietnia, do godz. 23:59:00 – link do głosowania: www.opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,29631990,supermiasta-i-superegiony-2023-rozpoczynamy-glosowanie-w-plebiscycie. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 28 kwietnia.

Wśród architektonicznych ikon zaproponowano kilka instytucji kultury. Są wśród nich: Opolski Teatr Lalki i Aktora, Amfiteatr, Teatr im. Jana Kochanowskiego oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Pierwsza z wymienionych instytucji uzyskała nowoczesne wnętrze, po dużym remoncie wartym 18 milionów złotych. To miejsce, które zachwyca wnętrzami oraz przyciąga uwagę dzięki przeszklonej elewacji. Z kolei opolski amfiteatr jest obiektem najbardziej rozpoznawalnym w całym kraju, dzięki transmisji KFPP. Służy jako miejsce plenerowych koncertów nie tylko przy okazji festiwalowych wrażeń, ale w trakcie całego koncertowego sezonu. Jego obecny kształt uzyskano po remoncie, który odbył się w 2012 roku. Widownia amfiteatru liczy  3,7 tysiąca miejsc. To jedna z najnowocześniejszych koncertowych przestrzeni w Polsce, dodatkowo z najlepszą opolską publicznością. Teatr im. Jana Kochanowskiego to miejsce, które nowy wygląd i poprawę funkcjonalności uzyskało całkiem niedawno, bo w 2021 roku. Zmodernizowano Małą Scenę oraz stworzono Centrum Edukacji Kulturalnej. Miejska Biblioteka Publiczna przy ulicy Minorytów  jest architektoniczną perełką, która zdobyła już wiele nagród w licznych konkursach. To miejsce żyje i ma do mieszkańcom wiele do zaoferowania, dlatego opolanie lubią spędzać tu czas.

W propozycjach znalazło się kilka obiektów sportowych oraz służących rekreacji, takich jak: Toyota Park, Wodna Nuta, czy Kamionka Piast. Nowoczesna hala sportowa z podwieszaną bieżnią i  kompleksem boisk, to  sportowe centrum miasta, które tętni życiem i cieszy się ogromną popularnością mieszkańców. Toyota Park dodatkowo w sezonie zimowym zamienia się w lodowisko pod chmurką. Wodna Nuta, to pływalnia z torami o długości 50 metrów, która w czasie otwarcia – w 2013 roku, była jednym z niewielu takich basenów w kraju. A zrewitalizowanie Kamionki Piast sprawiło, że w centrum miasta i dzięki nowemu zagospodarowaniu terenu mieszkańcy zyskali przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Powstały tu: boiska i place zabaw, ścieżki pieszo-rowerowe, punkty widokowe oraz wybiegi dla psów.

Dwa miejskie place, także dzięki rewitalizacji zyskały reprezentacyjny charakter i funkcjonalność. Mowa o Placu Sebastiana i Małym Rynku, które szczególnie w sezonie letnim tętnią życiem.

W rankingu nie mogło zabraknąć iluminacji Młynówki, które powstały w 2007 roku i kosztowały blisko 100 tys. zł.  Dzięki tej inwetycji “Opolska Wenecja” stała się ulubionym spacerowym miejscem opolan. W ostatnim czasie zauważona została  przez dziennikarzy amerykańskiej stacji CNN Travel, znajdując się wśród 20 największych polskich atrakcji turystycznych 2023 roku.

Mało która galeria handlowa, może poszczycić się tak ciekawą architekturą jak CH Solaris Center. Galeria wkomponowała się między przedwojenne kamienice, historyczny gmach Uniwersytetu Opolskiego, oraz średniowieczne mury baszty Zamku Górnego. Dodatkowo nowoczesny podziemny parking poprawia komfort odwiedzających centrum handlowe.

Jednymi z najnowszych propozycji na architektoniczne ikony są: Centrum Przesiadkowe Opole Główne oraz Centrum Usług Publicznych (CUP). Pierwsza inwestycja, której koszt wyniósł 65 mln zł zajmuje łączną powierzchnię  13,5 tys. m kw. Mieszczą się tu przystanki autobusowe oraz 350 miejsc parkingowych dla samochodów. Natomiast CUP jest nazywany nowym ratuszem i jest to miejsce, które ma ułatwić życie mieszkańcom miasta i pozwolić na załatwienie formalności w jednym miejscu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły