Miód z pasieki na dachu CUP przebadany

Miód wyprodukowany przez pszczoły w pasiece na dachu Centrum Usług Publicznych to miód wielokwiatowy o właściwościach prozdrowotnych. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.

W Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich stwierdzono, że miód z pasieki w sercu Opola zawiera 315 ziaren pyłku m.in. z wierzby, chabra bławatka, żywokostu, kasztanowca, lipy, śliwy, z największą przewaga kapustowatych (67,6%). Wyniki analizy pyłkowej potwierdzają, że jest to miód wielokwiatowy, dodatkowo doprószony pyłkiem z pierzgi oraz zawierający wziątki spadzi, dzięki czemu ma dodatkowe walory prozdrowotne.

Pasieki miejskie mają tę przewagę nad ulami na terenach wiejskich, że mamy tutaj do czynienia z dużą bioróżnorodnością roślin, co potwierdzają badania, ale także unikatowy smak i aromat miodów miejskich – zaznacza Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Miejska pasieka z recyklingu to element projektu edukacyjnego, w ramach którego w lipcu na tarasie nowo powstałego Centrum Usług Publicznych stanęło pięć charakterystycznych uli wykonanych z elementów zużytych pralek.

Bardzo się cieszę, że wyniki badań Zakładu Pszczelnictwa potwierdzają tylko to, co sami mieliśmy okazję stwierdzić podczas uroczystego miodobrania: nasz miód jest wyborny w smaku i nie ma sobie równych – podkreśla Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Opolu. – Jednocześnie, w czasie różnego rodzaju warsztatów i działań edukacyjnych wspólnie z Fundacją Odzyskaj Środowisko pokazujemy, że świat recyklingu elektroodpadów można w unikatowy sposób połączyć z edukacją o pszczołach i dzikich zapylaczach.

Pszczoły krainki z miejskiej pasieki są pod opieką zawodowego pszczelarza Michała Laska. Owady korzystają z bogactwa roślin w parkach miejskich, ogródkach działkowych, przydomowych balkonach i tarasach.

Projekt edukacyjny „Od pralki do ula” realizowany jest wspólnie przez Miasto Opole, Fundację Odzyskaj Środowisko, ERP Polska oraz Elektryczne Śmieci.

 

 

Najnowsze artykuły