Malinka-Zdrój, CUP i Wyspa Bolko wyróżnione

Tężnia solankowa na Malince była bezkonkurencyjna w konkursie na “Najlepszą Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego”. Doceniono jej właściwości prozdrowotne,  prospołeczne, a także wysokość wartość użytkową i funkcjonalną. Natomiast Centrum Usług Publicznych wyróżniono za “dużą skalę przedsięwzięcia fundamentalnie zmieniającą sposób funkcjonowania mieszkańców Opola w zakresie załatwiania spraw urzędowych”. A jedną z pereł Opolszczyzny wybrano zielone płuca Opola, czyli Wyspę Bolko.

„Malinka – Zdrój”

Tężnia solankowa na osiedlu Malinka działa raptem kilka miesięcy, bo została otwarta w kwietniu tego roku, ale błyskawicznie opolanie się w niej zakochali. A nieoficjalna nazwa „Malinka – Zdrój” mówi sama za siebie.

Wyróżniony obiekt ma powierzchnię 186,5 metrów kwadratowych, 31 metrów długości, ponad 4 metry szerokości i 8 metrów wysokości.  Wraz z otaczającą pergolą ze strefami inhalacyjnymi konstrukcja zajmuje łączny obszar ponad 532 m kw. Jest największa na Opolszczyźnie. Mikroklimat, który powstaje wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Tężnia będzie wiec nie tylko strefą relaksu ale też zdrowia.

To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Opolu. W ciągu siedmiu miesięcy odwiedziły ją tysiące opolan i turystów. Miłośników inhalacji można było spotkać każdego dnia od rana do wieczora. Zadowolenie z tężni wyrażali nie tylko w mediach społecznościowych, ale te np. wystawiając jej oceny w Google. Opolskie inhalatorium ma tam średnią 4,9/5 (to wynik lepszy niż w przypadku kultowej tężni w Ciechocinku!). Oto niektóre z nich:

  • „Świetne miejsce do rekreacji i zadbania o zdrowie. Tężnia solankowa stwarza odpowiednie stężenie mgły z solą, która dobroczynnie wpływa na drogi oddechowe. Wokół ławeczki do siedzenia. Warto przyjść, skorzystać i pooddychać powietrzem z solą. Wykonanie tężni na piąteczkę”.
  • „Tężnia sama w sobie jest ciekawa, ładna. Faktycznie jest coś wciągającego w tych kroplach ociekających gałązki, pachnie bryzą, solą dosyć przyjemne uczucie. Miejsce fajnie zagospodarowane, jest plac zabaw dla dzieci, leżaczki, ławeczki szkoda, że nie przewidziano tak dużego zainteresowania i jest jedna toaleta w dodatku nieczynna. Tuż obok jest park edukacyjno sensoryczny także ciekawe miejsce dla dzieci i nie tylko”.

Teraz „Malinka – Zdrój” zabezpieczana jest do zimy. Przez cztery miesiące będzie zamknięta. Wstępny termin otwarcia zaplanowano na początek kwietnia.

Centrum Usług Publicznych – z myślą o mieszkańcach

Centrum Usług Publicznych to nowoczesny budynek przy ulicy Pileckiego, w którym można załatwić wszystkie najważniejsze sprawy, takie jak wnioski o dowód osobisty, prawo jazdy czy rejestracja samochodu.

Klienci obsługiwani są w przestronnej, klimatyzowanej, nowoczesnej sali obsługi na parterze budynku, co jest szczególnie ważne dla osób starszych, niepełnosprawnych a także mam z małymi dziećmi. Na sali obsługi do dyspozycji klientów znajdują się dwa opłatomaty. Możliwe będzie także dokonywanie opłat za pomocą terminala płatniczego POS.

Mieszkańców obsługują w nim m.in. Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, Miejskie Centrum Świadczeń, Wydział Lokalowy, Miejski Zarząd Dróg, Wydział Zarządzania Kryzysowego oraz dwa referaty Wydziału Spraw Obywatelskich: Referat ewidencji ludności, dowodów osobistych oraz działalności gospodarczej oraz Referat komunikacji, a także Wydział Polityki Społecznej i Miejski Rzecznik Konsumentów.

Teraz żeby zarezerwować bilet z numerem w kolejce, nie trzeba robić tego w automacie w budynku CUP, można to załatwić za pośrednictwem kalendarza internetowej rezerwacji terminu wizyty, który znajduje się na stronie internetowej Opola.

– Stanowiska do załatwienia spraw związanych  z wydaniem dowodu osobistego, zameldowaniem, wymeldowaniem oraz wydawaniem zaświadczeń w sprawach meldunkowych i dowodowych są oznakowane. Klienci po wejściu na salę wybierają w biletomacie określoną kategorię sprawy oraz otrzymają bilet z numerem. Następnie są przywołani do konkretnego stanowiska przy pomocy systemu kolejkowego, który jest dobrym narzędziem porządkującym i  zarządzającym kolejką – wyjaśnia Izabela Chorzewska, Zastępca Naczelnika Wydziału Spraw Obywatelskich.

Budowa CUP-u trwała 22 miesiące. Za realizację tego zadania odpowiedzialna była firma Warbud, natomiast za projekt firma Heinle, Wischer und Partner Architekci.

Wyspa Bolko – zielone płuca Opola

A wśród pięciu pereł Opolszczyzny 25-lecia znalazła się Wyspa Bolko. 800 lat temu Opole mieściło się na obszarze dzisiejszego rynku, a Wyspa Bolko znajdowała się na dalekich peryferiach Opola. Ale to było dawno. Wyspa w środku miasta to wielkie szczęście dla miasta. Szczęście tym większe, że to zielone płuca stolicy województwa z mnóstwem atrakcji. Miejsce idealne na niespieszne przechadzki, rowerowe przejażdżki, szaleństwa na rolkach, bieganie i wszelką aktywność na świeżym powietrzu. To tam jest jeden z najpiękniejszych ogrodów zoologicznych w Polsce i coraz bardziej zielony Park 800-lecia z dużym placem zabaw.

Przed wiekami Wyspa Bolko zwana była Kępą, potem – na cześć piastowskiego księcia władającego tymi ziemiami – Bolkową Kępą. Od 1910 roku jest parkiem miejskim. Od północy i wschodu jej granicę stanowi rzeka Odra, od zachodu Kanał Ulgi, a od północnego zachodu – pozostałość Kanału Wińskiego. Od strony centrum miasta, w pobliżu którego się znajduje, na Bolko można dostać się mostem dla pieszych i rowerów na Odrze – idąc z Wyspy Pasieki. Na Bolko prowadzi też most na Kanale Ulgi i ul. Parkowa biegnąca przy kanale. To idealne miejsce do relaksu i wypoczynku.

Najnowsze artykuły