Miododajne rabaty – dlaczego nie?

Kwietne łąki opanowały opolskie skwery. Niestety nasiona są drogie, ale i na to znalazł się sposób. Zieleń Miejska Zakładu Komunalnego stawia na rośliny miododajne, powszechnie stosowane w rolnictwie.  Są cennym pożytkiem dla pszczół a poza tym mają walory estetyczne, wiele z nich charakteryzują piękne, oryginalne kwiaty.

Gatunki roślin miododajnych:

gryka zwyczajna – Fagopyrum esculentum

Jednoroczna roślina z rodziny rdestowatych uprawiana w wielu rejonach kraju dla pozyskania nasion – do produkcji kaszy gryczanej. Jest jedną z istotniejszych roślin miododajnych, z których można pozyskać znaczne ilości miodu.

Nie powinno siać się jej przed 15 maja, gdyż jej dość szybki okres wegetacji i majowe przymrozki w czasie tzw. „zimnych ogrodników” może spowodować, iż przemrozi wschodzące kiełki. W zależności od wilgotności podłoża siejemy na głębokość 2-5 cm – im gleba bardziej sucha tym głębiej. Gryka nie lubi gleb tzw. kwaśnych.

facelia błękitna  – Phacelia tanacetifolia

Pochodzi z Kalifornii Dorasta do około 70-80 cm. Liczne niebieskofioletowe i aromatyczne kwiaty wabią pszczoły.

Facelię można wysiewać od marca do lipca. Jest mało wymagająca i poradzi sobie nawet na zachwaszczonych terenach.  Kwiaty pojawiają się po około 6 tygodniach od zasiewu i kwitną od 4 do 5 tygodni. Facelii nie nawozimy, ponieważ zbyt duża dawka azotu powoduje wykładanie się roślin i zmniejsza kwitnienie.

gorczyca białaSinapis alba

Jest to roślina jednoroczna, dorasta do 50-70 cm. Jej łodyga jest prosta, pod koniec mocno rozgałęziona. Ma niewielkie, mocno żółte kwiaty, które przyciągają pszczoły nie tylko wyglądem, ale też intensywnym zapachem. Gorczyca biała kwitnie od końca maja aż do sierpnia.

Nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie równie dobrze na glebach żyznych i wilgotnych, jak i na słabych, niezbyt bogatych w składniki odżywcze.

Nasiona można wysiewać już od końca marca na głębokości 2-3 cm.

rzepak – Brassica nepas

W zależności od pory wysiewu żółtymi niezwykle miododajnymi, wabiącymi do ogrodu pszczoły kwiatami można cieszyć się długo. Samo kwitnienie trwa około trzech tygodni.

Wysiewany jesienią (rzepak ozimy) zakwita w maju. Natomiast wysiany wiosną (rzepak jary) zakwitnie latem. Siejemy na głębokość 2-3cm. Jeśli gleba jest sucha i piaszczysta można nieco głębiej.

lucerna siewna – Medicago sativa

Młode liście nadają się do zupy, sosu albo sałatki. Z kwiatów lucerny można przygotować herbatkę.

Lucernę możemy wysiewać od marca do sierpnia. Wysiana w kwietniu zakwita w czerwcu. Kwitnienie trwa około miesiąca.

łubinLupinus

Jest rośliną ozdobną z kwiatów, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Uważana jest za bylinę krótkowieczną ponieważ zamiera po kilku latach.

Zwykle łubin wysiewamy wczesną wiosną od połowy marca do połowy kwietnia, na głębokości około 4 cm. Łubin z uwagi na głęboko sięgający korzeń nie lubi przesadzania dlatego warto zaplanować na rabacie miejsce dla niego  na dłuższy czas.

słonecznik – Helianhus

Słonecznik możemy uprawiać w dwojaki sposób: na zagonach lub wysiewać punktowo, np. wzdłuż płotów i alejek.

Słonecznik potrzebuje ziemi w miarę żyznej i wolnej od chwastów, zwłaszcza w pierwszej fazie wzrostu. Zwykle siejemy pod koniec kwietnia. Przed wysiewem potrzebną ilość nasion moczymy w letniej wodzie przez około 4 godziny. Wysiewamy na głębokość 2-3cm. Jeśli zależy nam na stopniowym pojawianiu kwiatów i wydłużonym przez to kwitnieniu, wtedy poszczególne partie nasion można wysiewać w kilkudniowych odstępach.

Najnowsze artykuły