Most Groszowy znowu już w pełni otwarty

Od tego weekendu opolanie znowu mogą korzystać z popularnego „zielonego mostku”. Dokończenie remontu Mostu Groszowego zakończyło się bowiem szybciej niż się początkowo spodziewano.

Przypomnijmy, że 9 maja rozpoczął się kolejny etap – zapowiadanego jeszcze w zeszłym roku – malowania całej konstrukcji. Trzeba było pomalować ją od dołu, co definitywnie zakończyło cały remont. Początkowo zakładano, że prace mogą potrwać miesiąc, jednak dokładny termin zakończenia był zależny od panujących warunków atmosferycznych, m. in. odpowiedniej temperatury czy opadów. Wszystko jednak sprzyjało dlatego udało się dokończyć tak szybko.

Warto tu odnotować, iż remont zaczął się w połowie sierpnia ubiegłego roku od usunięcia kilku ton kłódek, które przez lata były tam wieszane „na szczęście” przez zakochanych. Następnie konstrukcja została oczyszczona z rdzy, pokryta antykorozyjną powłoką, a na końcu pomalowana zieloną farba.

Tym samym przeprawa wygląda jak w momencie otwarcia w 1903 roku. Co ciekawe uważany jest za jeden z najpiękniejszych mostów dla pieszych w Polsce. Swoją nazwę nosi od pobieranego tu przed laty myta, czyli opłaty za przejście, która wynosiła jeden grosz.