Nowe gwiazdy w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki! Znamy godziny odsłonięcia

Czterech artystów zostanie uhonorowanych już w najbliższą sobotę na opolskim rynku. Do Alei Gwiazd dołączą podczas drugiego dnia Festiwalu Stanisława Celińska, Wanda Kwietniewska, Andrzej Rybiński oraz Marek Piekarczyk.

 

Stanisława Celińska

Jako pierwsza, o godzinie 12:30 swoja gwiazdę odsłoni Stanisława Celińska. Ta ceniona aktorka znana m.in. z roli nauczycielki Bożeny Lewickiej w serialu „Alternatywy 4”, Goździkowej w serii „Galimatias, czyli kogel – mogel” czy Lusi w  „Nie ma róży bez ognia”. Przez lata była kojarzona głównie z występami na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, gdzie zdobywała wiele pozytywnych recenzji. Jednak szerokiej publiczności jako wokalistka dała się poznać dopiero w 2012 roku gdy wydała wspólnie z pianistą Bartłomiejem Wąsikiem i Royal String Quartet płytę „Nowa Warszawa”. Prawdziwym przełomem był rok 2015, w którym na półki sklepowe trafił album „Atramentowa…”, który pokrył się podwójną platyną. No koncie ma też „Fryderyka” oraz nagrodę publiczności im. Karola Musioła, którą otrzymała w 2020 roku za utwór „Niech minie złość” podczas koncertu premier na 57. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

 

Wanda Kwietniewska

Drugą artystką, która odsłoni swoją gwiazdę jest Wanda Kwietniewska. Obecnie kojarzona przede wszystkim z występów w formacji Wanda i Banda. Trzeba jednak pamiętać, że debiutowała pod koniec lat ’70 w grupie Vist, która w 1980 wystąpiła z utworem „Dziwny film” w konkursie „Premier” na 17. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wkrótce zespół zmienił nazwę na Skandal, by ostatecznie przyjąć nazwę Lombard, w którym występował z inną ikon polskiego rocka, Małgorzatą Ostrowską. Z Lombardem Kwietniewska nagrała kultową dziś „Śmierć dyskotece”. Po rozstaniu z zespołem założyła własny projekt Wanda i Banda, która z miejsca stał się jednym najważniejszych zespołów lat 80.  A takie utwory jak „Nie będę Julią”, „Podróżni bez biletu” czy „Siedem życzeń” na stałe wpisały się do kanonu polskiego rocka. Wanda Kwietniewska odsłoni swoją gwiazdę o godzinie 13:00.

 

Andrzej Rybiński

Po Wandzie Kwietniewskiej swoją gwiazdę odsłoni Andrzej Rybiński. Na początku lat 70. współtworzył z Januszem Krukiem i Elżbietą Dmoch grupę 2 plus 1. W 1971 zespół wystąpił na 9. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, na którym otrzymał nagrodę za wykonanie piosenki pt. „Nie zmogła go kula”.  Chwilę po tym sukcesie opuścił zespół i wraz ze swoją żoną Elizą Grochowiecką i Zbigniewem Hołdysem założył grupę Andrzej i Eliza. Po dekadzie zespół się rozpadł, a Andrzej Rybiński rozpoczął karierę solową. To z tego okresu pochodzi jego największy przebój „Nie liczę godzin i lat”, za który otrzymał I Nagroda w konkursie Premier na 20. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Odsłonięcie gwiazdy Andrzeja Rybińskiego zaplanowano na godzinę 13:30.

 

Marek Piekarczyk

Ostatnim artystą, który odsłoni gwiazdę jest Marek Piekarczyk. Przez lata był wokalistą TSA, obok Turbo i Kata najważniejszej metalowej grupy lat 80. Z Tajnym Stowarzyszeniem Abstynentów, bo tak należy rozwijać skrót TSA, nagrał tak kultowe albumy jak „TSA”, „Spunk!”, „Heavy Metal World” czy „Rock ‘n’ Roll”. Piekarczyk zasłynął też rolą Jezusa w wystawionym w gdyńskim teatrze musicalu „Jesus Christ Superstar” w reżyserii Jerzego Gruzy.  Piekarczyk brał także udział w nagrywaniu albumu Yugopolis, a także ma na koncie solowy album „Źródło” wydany w 2009 roku. Marek Piekarczyk odsłoni swoją gwiazdę o godzinie 14:00.

O oprawę muzyczną i specjalne aranżacje utworów tych artystów zadba niezawodny Chór Politechniki Opolskiej pod batutą Ludmiły Wocial – Zawadzkiej.

Najnowsze artykuły