Odkrywamy Pasiekę razem z GSW Opole

W tym roku Galeria Sztuki Współczesnej postanowiła wyjść poza mury obiektu i odkryć na nowo Wyspę Pasiekę. Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka GSW opowiedziała nam, w jaki sposób będzie się to odbywać.

Skąd pomysł na „Festiwal Wyspy Pasieki”?
– Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu jest miejscem żywym, aktywnym na wielu polach w przestrzeni miejskiej. Nasze działania wykraczają poza mury instytucji. Chcemy być blisko mieszkańców regionu, opowiadać o świecie poprzez sztukę współczesną i szeroko pojmowane działania performatywne. W 2021 roku postanowiliśmy realizować Festiwale w kolejnych dzielnicach Opola. Zaczęliśmy kilkumiesięcznym wydarzeniem skupiającym się na Placu Teatralnym, gdzie od kilku dekad mieści się nasza instytucja. Zależało nam na poznaniu się z sąsiadami i sąsiadkami z okolicznych bloków i kamienic; chcieliśmy poznać ich emocje, prywatne historie związane z życiem na Placu. Projekt miał szeroki wymiar społeczny i artystyczny zarazem.

Czyli w tym roku padło na Pasiekę?
– Bogatsi w doświadczenia, postanowiliśmy zaprzyjaźnić się z mieszkańcami Pasieki – zdaje się – najbardziej urokliwej dzielnicy Opola i tu właśnie zrealizować drugą edycję festiwalu. Poprzez poznawanie ludzi, architektury dzielnicy czy niezwykłej przyrody Wyspy, chcemy na nowo zdefiniować to miejsce. Warto dodać, że sztuka współczesna wkracza od wielu dekad w obszary zarezerwowane dotychczas dla nauk socjologicznych, ekologicznych – bada ona lokalne historie. Artyści i artystki oraz kuratorzy i kuratorki sztuki, wykorzystując artystyczne narzędzia, chcą być blisko ludzi i ich problemów. Mamy nadzieję, że Festiwal pozwoli mieszkańcom Opola na zbudowanie większej więzi z Wyspą Pasieką.

Ile osób jest zaangażowanych w projekt?
– Realizacja kilkumiesięcznego Festiwalu wymaga zaangażowania całego zespołu Galerii Sztuki Współczesnej; od kuratorów, przez dział edukacji, promocji, administracji po dział techniczny. Współorganizują go opolskie instytucie takie jak: Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Liceum Plastyczne im. Jana Cybisa, Wyższa Szkoła Zarzadzania i Administracji w Opolu, NCPP i niezastąpiona – Rada Dzielnicy Stare Miasto w Opolu. W Festiwal zaangażowane są ponadto firmy: Opolgraf, Restauracja Radiowa, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni. Nie odbyłby się on bez ekspertów i ekspertek zaangażowanych w przygotowanie spacerów i wykładów (dr hab. Monika Adamska, dr Krystyna Słodczyk, Anna Stryczek – Janicka, dr Joanna Filipczyk, dr hab. Bartosz Posacki, dr Natalia Krawczyk, dr hab. Magdalena Hlawacz, dr Paulina Ptaszyńska i wielu innych). Ja mam przyjemność kuratorować projekt i koordynować zaplanowane działania, dzięki wsparciu i zaufaniu mojej dyrekcji.

Do kogo skierowane jest to przedsięwzięcie?
– Do udziału w Festiwalu zapraszamy w sposób szczególny wszystkich mieszkańców Pasieki. To ich historie tworzą klimat dzielnicy. Jesteśmy ciągle otwarci na nowe propozycje programowe i zapraszamy Państwa do rozmowy. Oczywiście każde z wydarzeń w ramach Festiwalu jest otwarte dla mieszkańców Opola, miłośników lokalnej historii czy natury; studentów i studentek poznających kulturę i sztukę regionu oraz turystów.

Każdy miesiąc będzie dedykowany innemu obszarowi. W kwietniu spotkania dotyczyły historii i architektury miejsca. A w maju?
– Festiwal został tak skonstruowany, aby opowiedzieć o Pasiece z wielu perspektyw. W maju zapraszamy na miesiąc ze sztuką w kontekście dzielnicy. Dużym przedsięwzięciem będzie wystawa, którą obecnie tworzą studenci i studentki Wydziału Sztuki UO. Młodzi artyści już w marcu poznali historię i aktualną problematykę miejsca. Spotykali się z przedstawicielami Rady Dzielnicy Stare Miasto oraz mieszkańcami Wyspy. Ich projekty artystyczne ukażą Pasiekę w szerokim, społeczno-ekologicznym kontekście. Wernisaż zaplanowaliśmy na 26 maja w galerii Liceum Plastycznego Opolu oraz w Galerii M (ul. Powstańców Śląskich). Zapraszam Państwa ponadto w maju na dwa performansy autorstwa: Marii Bitki pt. „Ogród sekretów” (13 maja) oraz Nati Krawtz „Go with the Oder flow…” (28 maja). Obie artystki stworzą działania efemeryczne w kontekście natury. Jednym słowem – maj będzie ukazywał sztukę współczesną tworzoną na bazie lokalnych historii przez twórców i twórczynie związane z naszym miastem.

Co jeszcze planujecie w ramach projektu?
– W czerwcu skupimy się na relacjach natury i sztuki. Przyroda Pasieki to ten aspekt, który wyróżnia ją na tle innych dzielnic. Natura, obok niezwykłej architektury, gwarantuje nam możliwość odpoczynku i daje przyjemność spacerów w tym miejscu; w kwietniu, na wielu ulicach dzielnicy, kwitną zjawiskowe magnolie, w czerwcu wiekowe katalpy, a wieczorem można usłyszeć dźwięk sów w Parku Nadodrzańskim. 2 i 9 czerwca zorganizujemy spacery ukazujące naturę Pasieki. Oba spotkania poprowadzi dr Krystyna Słodczyk. Ponadto w czerwcu zaprosiliśmy na rezydencję artystyczną Witolda Stypę – artystę z Berlina, który poprzez sztukę poznaje teorie Teodora Kaluzy – fizyka, który na przełomie wieków XIX i XX mieszkał na Pasiece, a obecnie, jego wyliczenia są niezwykle ważne dla rozwoju nauk ścisłych. Efekty tych działań będzie można zobaczyć 11 czerwca w Galerii M na Wyspie. W czasie lata będziemy spotykać się z mieszkańcami Pasieki i nagrywać rozmowy w charakterze „historii mówionej”. Chcemy też wykonać dokumentację fotograficzną dzielnicy, aby ukazać życie w tym miejscu w 2022 roku. We wrześniu podsumujemy projekt w czasie pikniku na Wyspie. Odbędzie się wtedy premiera mapy ukazującej najważniejsze miejsca dzielnicy; architekturę oraz przyrodę Pasieki. Mapa będzie dostępna w Galerii Sztuki Współczesnej oraz Miejskiej Informacji Turystycznej.

*Wywiad ukazał się w majowym wydaniu magazynu “Opole i Kropka”

Najnowsze artykuły