Opole 100 lat temu i dziś (2)

Krakowska to reprezentacyjna ulica Opola. To przy niej przed wojną mieścił się reprezentacyjny hotel Niemiecki Dom, a dziś budynek mieszkalno-usługowy, gdzie przez lata działał “Renifer”.

Przy ulicy Krakowskiej (początkowo Bytomska, a w okresie międzywojennym Hindenburgstrasse), która łączy Rynek z Dworcem PKP, lokowały się ważne instytucje, powstał m.in. budynek poczty, siedziba starostwa, czy sądu. Uruchomiono liczne sklepy, kawiarnie, hotele. Wielu historycznych budynków nie ma, zniszczono je pod koniec II wojny światowej. To właśnie przy niej na skrzyżowaniu z dzisiejszą ul. Powolnego (wówczas Deichstrasse) powstał około 1895 roku “Deutsches Haus”. Był jednym z pięciu hoteli pobudowanych przed końcem XIX wieku. Jego lokalizacja blisko dworca i charakterystyczna architektura z narożną wieżyczką sprawiały, że był jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów.

Hotel Niemiecki Dom miał cztery kondygnacje i był utrzymany w architekturze eklektycznej, charakterystycznej dla końca XIX wieku. Mia bogato zdobione elewacje, gzymsy i pilastry, markizy, obramowania , szczytnice oraz balkony z żelaznymi balustradami, a w oknach markizy. Narożny wykusz zwieńczała ośmioboczna wieżyczka z hełmem. Zlikwidowano ją w latach trzydziestych XX wieku, w trakcie modernizacji budynku. Zniknęły wówczas także balkony, zdobienia elewacji oraz szczytnice. Budynek został spalony i nie przetrwał wojny.
W jego miejscu stanął w 1960 roku nowy budynek mieszkalno-usługowy według projektu architekta Jakuba Schroetera. Charakteryzowały go loggie, wyrazista kolorystyka i oszczędny detal. Przez lata na parterze budynku przy ul. Krakowskiego 40 mieścił się popularny sklep z wyrobami skórzanymi “Renifer”. Obecnie lokal po nim zajmuje sklep sieci spożywczej.

Fot. archiwalne: fotopolska.eu/

Najnowsze artykuły