Opolski lekarz wyróżniony przez kolegów po fachu

Ogromne wyróżnienie spotkało dr hab. n. med. Dariusza Łątkę z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Został on bowiem prezydentem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

Profesor Uniwersytetu Opolskiego, kierownik Oddziału i Kliniki Neurochirurgii przez trzy lata był prezydentem elektem towarzystwa zrzeszającego chirurgów kręgosłupa (neurochirurgów i ortopedów), ale także innych specjalistów związanych z inwazyjnym leczeniem schorzeń kręgosłupa, biomechaniką, implantami kręgosłupowymi. Natomiast wcześniej przez wiele lat zasiadał w jego zarządzie. Przez blisko dekadę kierował też z ramienia towarzystwa „Polską Szkołą Chirurgii Kręgosłupa” dla młodych lekarzy neurochirurgów i ortopedów.

Co ważne – także dzięki temu – zaplanowany na jesień przyszłego roku, krajowy zjazd PTCK odbędzie się w naszym mieście, albowiem wybór kolejnego miejsca jest przywilejem prezydenta towarzystwa.

Organizatorzy spodziewają się w Opolu nawet 200 gości z wszystkich wiodących ośrodków zajmujących się chirurgią kręgosłupa w Polsce i prelegentów zagranicznych.

Oddział Neurochirurgii USK wykonuje ponad 1000 zabiegów na kręgosłupie rocznie i jest dobrze rozpoznawalny na krajowej mapie. – Chirurgia kręgosłupa rozwija się dynamicznie w ostatnich latach za sprawą kilku czynników. Pierwszym jest powszechna dostępność do diagnostyki instrumentalnej (tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego). Pacjenci są szybciej i dokładniej diagnozowani, dzięki czemu potrafimy lepiej rozumieć podłoże patologiczne wielu chorób i dopasować do niego receptę postępowania – wyjaśnia Dariusz Łątka (na zdjęciu z lewej).

Fot. Materiały USK.