Ósmoklasiści z Opola w ogólnopolskiej czołówce!

Uczniowie z Opola znakomicie wypadli w egzaminie ósmoklasisty 2020. Nasza młodzież osiągnęła wyniki zdecydowanie lepsze od średniej krajowej, plasując się czołówce polskich szkół, na przykład na poziomie uczniów z Wrocławia. Pisemny egzamin przeprowadzono z trzech przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka i język obcy).

Przypomnijmy, że egzamin jest obowiązkowy jeśli uczeń chce ukończyć szkołę podstawową. Nie ma jednak limitów punktów, a więc każdy uczeń bez względu na wynik taki egzamin zaliczył. Rezultat egzaminu brany jest też pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

– Dumni jesteśmy zwłaszcza z wyników naszych uczniów z matematyki. Są o 10 punktów procentowych wyższe w porównaniu do średniej krajowej. To efekt ciężkiej pracy dzieci i nauczycieli, ale także rodziców. Nic nie dzieje się przypadkowo. Taki dobry wynik to również potwierdzenie, że miasto stwarza odpowiednie warunki do prawidłowego i dobrego rozwoju edukacji w Opolu – komentuje naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta Opolu Irena Koszyk.

Średnie noty egzaminów ósmoklasistów z województwa opolskiego to: 59,9 proc. z języka polskiego, 44,6 proc. – z matematyki, 54. proc – z angielskiego, 56,1 proc. – z niemieckiego. Na tle tych wyników znacznie lepiej wypada Opole, uzyskując odpowiednio 65,3% z j. polskiego, 56% z matematyki i 66% z j. angielskiego.

Z języka polskiego i matematyki najlepszy procentowy wynik osiągnęła w Opolu PSP nr 10 , z języka angielskiego PSP nr 20, a z języka niemieckiego PSP nr 16 w ZSP nr 2.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły