Pierwsza tegoroczna premiera w Kochanowskim. To spektakl oparty na opowiadaniach Lucii Berlin

„Instrukcja dla Pań sprzątających” to premiera, która można uznać za historyczną. Nigdy wcześniej w Polsce na teatralnych deskach nie wystawiano zbioru opowiadań tej legendarnej amerykańskiej pisarki.

Pierwszy w tym roku spektakl będzie można zobaczyć na scenie Modelatornia. Wyreżyseruje go Olga Ciężkowska. Laureatka Forum Młodej Reżyserii, Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz Nagrody Głównej XIII Koszalińskich Konfrontacji młodych M-Teatr. ,,Instrukcja dla pań sprzątających” to portret kobiet, które były ważne w życiu Lucii Berlin. To nauczycielki, pielęgniarki, recepcjonistki i sąsiadek, których spontaniczne spotkania w pralniach samoobsługowych i na przystankach autobusowych rozpalają namiętności i momenty rozpadu.

Jak możemy przeczytać na stronie Teatru im. Jana Kochanowskiego „spektakl tropi i podąża za Lucią Berlin – mistrzynią krótkiej formy, tworząc portret wielokrotny kobiet na granicy załamania nerwowego, których nigdy nie opuszcza poczucie humoru ani dzikość serca. Postaci Berlin, inspirowane nią samą, umykają wszelkim próbom dyskursywizacji, nie są ani dobrymi feministkami ani dobrymi matkami, wzdychają do słabych mężczyzn, a ich największymi namiętnościami okazują się własne matki. Autorka podsłuchując i skrzętnie notując rzeczywistość tworzy historie o celebracji świata, niepohamowaniu języka, człowieka i miejsca”

Premiera „Instrukcji dla Pań sprzątających” już  2 lutego o godzinie 19:00 na scenie Modelatornia.

 

 

Fot. Teatr im. Jana Kochanowskiego

Najnowsze artykuły