Pomyśl zanim kupisz i wykorzystaj zanim wyrzucisz

Segregacja śmieci to dzisiaj temat, ważny w wielu domach. A czy wiemy jak to robić poprawnie? Między innymi na to pytanie odpowiedziała kwietniowym magazynie “Opole i kropka” Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Ratuszu.

– Wokół nas pełza groźny wirus. Szczególnie więc ważne wydaje się teraz pytanie, jak właściwie i bezpiecznie segregować odpady?

– Segregacja odpadów komunalnych nie jest trudna, ale rzeczywiście mieszkańcy często mają kłopot z tzw. odpadami problemowymi. Wtedy warto odwiedzić naszą stronę internetową www.smieciopolis.opole.pl lub ściągnąć na telefon bezpłatną aplikację „Opole segreguje”. Znajdziemy tam wyszukiwarkę odpadów pokazującą, jak właściwie segregować poszczególne odpady.

– Wyrzucanie odpadów bio w workach foliowych ma sens?

– Nie powinniśmy wyrzucać bioodpadów w workach foliowych z uwagi na fakt, że odpady z pojemnika brązowego wykorzystywane są do produkcji kompostu. Powstaje on w wyniku fermentacji tlenowej, a więc niezbędny jest dostęp powietrza, wody i odpowiednia temperatura. Worki ograniczają dostęp powietrza, w związku z czym bioodpady należy wyrzucać bez worków, w tym bez worków biodegradowalnych.

– Opolanie nauczyli się już segregować papier?

– Niebieskie pojemnik na papier i worki na papier zostały wprowadzone na terenie miasta raptem od stycznia tego roku. Przed mieszkańcami duże wyzwanie związane z segregacją odpadów z papieru. Monitoring ilości odebranych od stycznia odpadów wskazuje jednak, że z miesiąca na miesiąc przybywa zebranego papieru w stosunku do ilości odpadów zebranych w pozostałych pojemnikach. Może więc należałoby odpowiedzieć, że szybko się uczymy.

– Powinniśmy myć pojemniki na przykład po jogurtach czy słoiki po dżemie zanim wrzucimy je do odpowiedniego pojemnika?

– Nie ma takiej potrzeby. Oczywiście nie mówimy tu o pełnej zawartości produktów w opakowaniach, ale o pozostałościach na ściankach. Odpady trafiają do recyklerów oraz huty szkła, gdzie poddane zostają obróbce w wysokich temperaturach.

– A co z resztkami mięsa po obiedzie, torebkami po herbacie, filtrami po kawie  czy skorupkkami po jajkach?

– Tego rodzaju odpady należy wrzucić do różnych pojemników. Mięsne resztki z obiadu czy inne ugotowane, np. ziemniaki – do pojemnika czarnego na odpady zmieszane. Torebki po herbacie, filtry po kawie wykonane z materiałów naturalnych i skorupki z jajek do pojemnika brązowego na odpady BIO.

– Jak skutecznie uczyć dzieci segregacji odpadów, bo przecież czym skorupka za młodu nasiąknie…

– Do dzieci najłatwiej dotrzeć przez zabawę, wymyślanie zagadek, quizów i konkursów. Dobre efekty daje prowadzenie zajęć recyklingowych, pokazów i prezentacji. Dzieci są bardzo kreatywne i chłonne wiedzy i wielokrotnie bardziej zdyscyplinowane od dorosłych. Dlatego warto prowadzić edukację ekologiczną wśród najmłodszych.

– Pytanie z gatunku niemal codziennych: zgniatać butelki PET przed wrzuceniem do pojemnika?

– Wszystkie odpady opakowaniowe typu butelki PET, puszki, tertapaki i kartony przed wyrzuceniem do pojemników należy zgniatać. Pozwoli nam to zaoszczędzić miejsce w pojemniku.

– Razem z nami mieszkają też zwierzęta Do którego pojemnika wyrzucać np. żwirek kota czy trociny świnki morskiej?

– Zdecydowanie do czarnego pojemnika.

– Co możemy robić jeszcze na co dzień dla środowiska? Używać bardziej ekologicznych materiałów, np. zastąpić rurki plastikowe papierowymi?

– Segregacja to konieczność. Ale powinniśmy być już krok dalej czyli zmierzać w kierunku ZERO WASTE. To kampanie prowadzone przez organizacje i stowarzyszenia na całym świecie. Ich głównym założeniem jest dążenie do poprawy stanu środowiska przez ograniczenie wytwarzania odpadów. Tak naprawdę nie musimy należeć do żadnej organizacji, ale zacząć od najprostszych zasad typu: nie kupować naczyń jednorazowych, reklamówek foliowych, nie wyrzucać przedmiotów, które są jeszcze sprawne, ale oddać je osobom potrzebującym.  „Pomyśl zanim kupisz i wykorzystaj zanim wyrzucisz” – takie hasło jest też tematem przewodnim edukacji ekologicznej prowadzonej w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w naszym mieście  w tym roku.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły