Potrójne szczęście w opolskim Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii

Stasiu, Michalinka i Tomuś – tak mają na imię trojaczki, które przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

Pierwszy urodził się Stasiu, który ważył 1900 g, druga była Michalinka – 1500 g, trzeci to Tomuś – 1650 g. Mama i dzieci czują się dobrze, przebywają pod opieką neonatologów w Oddziale Klinicznym Neonatologii w Pododdziale Patologii Noworodków. Dzieci są wcześniakami, ich stan jest stabilny.

Rodzicami trojaczków są Małgorzata i Marcin z Kluczborka.

Od samego początku wiedziałam, że urodzę w Klinicznym Centrum w Opolu. Zostałam objęta profesjonalną opieką, za którą dziękujemy z całego serca – mówi pani Małgorzata.– Staraliśmy się o dziecko. Pamiętam, że podczas wizyty u lekarza, po wykonaniu badania USG dowiedziałam się, że będę mamą bliźniaków, pamiętam, że był to 5 tydzień ciążyO tym, że noszę pod sercem trójkę dzieci (i że powinniśmy się przygotować na narodziny trojga dzieci), dowiedzieliśmy się z mężem na kolejnej wizycie po tygodniu. Było to dla nas ogromne zaskoczenie i wtedy ogarnęły nas najróżniejsze stany emocjonalne, od radości poprzez przerażenie aż do paniki. Jednak górę szybko wzięła radość, która nie opuszcza nas aż do dziś. Ciąża przebiegała zupełnie normalnie, bezproblemowo, wręcz książkowo, jednak wymagała częstszych badań i konsultacji lekarskich  – dodaje z uśmiechem mama trojaczków.

Dzieci są cudowne i co najważniejsze – zdrowe. Pamiętam jak przychodziły na ten świat co minutę…9:44…9:45….9:46. Było to niesamowite uczucie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, choć oczywiście mocno przejęci całą sytuacją – mówi pan Marcin, tata trojaczków.

Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi, że mogliśmy wydać na świat tak cudowne i zdrowe dzieci. To 300 procent szczęścia – mówią rodzice.

Poród, zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ze względu na bezpieczeństwo dzieci, odbył się za pomocą cięcia cesarskiego w 32.tygodniu ciąży. Zabieg odbył się bez komplikacji. Była to ciąża trójkosmówkowa trzyowodniowa.

Stan dzieci jest dobry. Trzeba jednak pamiętać, że urodziły się przed terminem, zatem z pewnością pod naszą opieką zostaną jeszcze jakiś czas, tzn. do osiągnięcia odpowiedniej masy ciała i do uzyskania umiejętności picia przez smoczek – mówi Anna Chirowska–Adamczyk, lekarz kierujący Oddziałem Klinicznym Neonatologii.

Przy porodzie uczestniczył zespół personelu medycznego składający się z ginekologów, neonatologów, anestezjologa, instrumentariuszek, położnych i pielęgniarek, łącznie ponad 20 osób. Każdy realizował swoje zadanie, aby poród odbył się sprawnie i bezpiecznie zarówno dla mamy, jak i dzieci.

To pierwsze trojaczki urodzone w Klinicznym Centrum w Opolu w 2023 roku.

Kliniczne Centrum jako jedyne w województwie opolskim zapewnia opiekę perinatalną na najwyższym, czyli III poziomie, co m.in. oznacza, że do opolskiego szpitala kierowana jest zdecydowana większość pań z ciążą zagrożoną przedwczesnym urodzeniem oraz z ciążą mnogą.

Trojaczki rodzą się w KCGPiN średnio raz w roku. Znacznie częstsze są porody bliźniacze – do końca października 2023 r. było ich już 48, natomiast w roku 2022 – 61 porodów.

 

fot. KCGPiN w Opolu

Najnowsze artykuły