Przegląd wydarzeń w GSW

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie, warsztaty z kolażu dla dorosłych czy inauguracja wielokanałowej projekcji audiowizualnej – to tylko niektóre z przygotowanych przez Galerię Sztuki Współczesnej propozycji na najbliższe dni.

W środę (11.10) o godz. 17.00 spotkanie z cyklu Kolaż – warsztaty dla dorosłych  poprowadzi Natalia Nosova – artystka wizualna. Podczas spotkań uczestnicy poznają bliżej technikę pozwalającą na formowanie autorskich kompozycji na papierze przy użyciu różnych technik i materiałów. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

W piątek (13.10) będzie miała miejsce wielokanałowa projekcja audiowizualna autorstwa Pauliny Ptaszyńskiej pt. Flux, która wydarzy się  w ramach Festiwalu Wyspy Bolko.

Rzeka Odra, rozciągająca się na długości ponad 854 km, z dorzeczem o powierzchni 118 861 km², niesie ze sobą wiele obrazów ukrytych w mnogości zmiennych danych. To właśnie stanowi tło projektu Flux, zapraszającego do głębokiego zanurzenia się w przepływ informacji, którymi rzeka jest nasycona oraz do refleksji nad katastrofą, która wstrząsnęła jej ekosystemem.

Projekt gromadzi dane zebrane z licznych raportów, które ukazały się po katastrofie i próbowały przedstawić przyczyny i opisać fakty. Wszystkie te informacje reprezentują rzeczywistość, ukazują stan faktyczny i obraz rzeki. Ilość danych może przytłoczyć. Obecnie, często nasza niewiedza nie wynika z niedostatku informacji, ale paradoksalnie, z ich nadmiaru i skomplikowania. Liczby i wykresy nie tylko odzwierciedlają stan rzeki, ale również wpływ naszej działalności, w tym przemysłowej i rolniczej, na jej ekosystemy. Projekt Flux to nie tylko wizualizacja rzeczywistości pod postacią danych oraz prezentacja faktów, ale również okazja do refleksji nad naszymi interakcjami z rzeką i zdolnością do zarządzania jej zasobami.

W sobotę (14.10) w samo południe odbędą się popularne wśród opolan wymianki ubrań, freeshop ora swap party. Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Fundacją KrakOFFska36.

Tydzień (niedziela 15.10) zakończy się kuratorskim oprowadzaniem po wystawie CHCĄC POGODZIĆ WSZYSTKICH, NIE ZADOWOLISZ NIKOGO o godz. 16.00 , w wykonaniu Łukasza Kropiowskiego.

Prezentowane na wystawie prace analizują punkty zapalne życia społecznego oraz absurdy i paradoksy sytuacji konfliktowych. Ukazują także praktyki skutecznego wyłamywania się z utartych klisz światopoglądowych. Artyści i artystki udowadniają, że nie dość, iż możliwe jest poszanowanie rozmaitych punktów widzenia, to realne jest również godzenie stanowisk pozornie wykluczających się, łączenie ich w przeróżne — fascynujące i przyprawiające o ból głowy ideologów — konfiguracje.

Najnowsze artykuły