Spotkanie w GSW – osią będą las i drewno jako surowiec i materiał do tworzenia

Spotkanie odbędzie się dzisiaj w Galerii Sztuki Współczesnej o godz.18.00 jako wydarzenie towarzyszące wystawie Wojciecha Mandeli Po prostu (przestrzeń). W wydarzeniu pt. Las (przestrzeń) udział weźmie artysta, Marek Cholewa – Nadleśniczy Nadleśnictwa Opole oraz Wojciech Lippa – historyk sztuki.

Wojciech Mandela to laureat konkursu Aneks 2023/2024. Jego wystawa Po prostu (przestrzeń) dostępna będzie dla zwiedzających do 17 marca br. Artysta w ramach ekspozycji zaproponował prostą koncepcję przekształcenia galerii w pracownię artysty. Przez pięć tygodni odwiedzający mogą obserwować go przy pracy. W tym czasie twórca urządza przestrzeń, zapełniając ją narzędziami i materiałami  – tj. martwym drewnem, które pozyskane zostało z terenów przeznaczonych pod wycinkę dzięki uprzejmości Lasów Państwowych i Nadleśniczego Marka Cholewy.

Co powstanie w trakcie pracy nie wiadomo. Pewne jest to, że będzie to instalacja wykonana z drewna, która wypełni pracownię/galerię. Przez większość czasu tworzenia artysta i jego działania  są dostępne dla odbiorcy. Do pracowni można zaglądać przez szybę, artystę można odwiedzić w środku. Zadać pytanie, porozmawiać, spotkać się.

Niezwykle ciekawym wydarzeniem towarzyszącym, będzie dzisiejsze spotkanie w GSW, w której drewno jako surowiec i materiał pokazane zostanie oczami leśnika, historyka sztuki i artysty, który w nim tworzy.

– Kluczowa kwestia jest taka, że ludzkość od zarania dziejów korzysta z lasu i drewna. To surowiec, który najdłużej związany jest z ludzkością. Drewno w naszym otoczeniu jest wykorzystywane na wiele sposobów. Lasy Polskie prowadząc zrównoważoną gospodarkę leśną biorą pod uwagę potrzeby wielu interesariuszy. W tej przestrzeni, łączymy różne funkcje i oczekiwania społeczne. Naszą rolą jako leśników jest wyważenie tych potrzeb i zwrócenie uwagi na ich złożoność. Po pierwsze drewno traktujemy jako surowiec. Z drugiej strony las to dla wielu forma spędzania czasu wolnego, a ponadto naszą rolą jest ochrona przyrody i tworzenie takich przestrzeni jak rezerwaty. Obecność leśnika w Galerii być może nie jest tak oczywista, ale jesteśmy po to by budować porozumienie na tak wielu zróżnicowanych płaszczyznach – wyjaśnia Marek Cholewa – Nadleśniczy Nadleśnictwa Opola.

Najnowsze artykuły