„Przewodnik po niezwykłym pejzażu”. Spotkanie z Filipem Springerem w MŚO

W sobotę (17.02) Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na spotkanie z pisarzem i fotografem – Filipem Springerem. Uczestnicy spotkania poznają jego najnowsze dzieło literackie pt. “Mein Gott, jak pięknie”.

To pozycja, która łączy w sobie elementy powieści dokumentalnej i fabularyzowanej opowieści, ze szczególnym naciskiem na pejzaż.

Filip Springer to zdobywca wielu prestiżowych nagród literackich i nominacji, znany jest nie tylko z literackich dokonań, lecz także z zamiłowania do fotografii, której oddaje się w swoich fotoreportażach. Jego debiutancki reportaż “Miedzianka. Historia znikania” stanowił preludium do dalszych eksploracji tematów dotyczących historii, kultury i zmian w krajobrazie naszego kraju.

Autor w najnowszym dziele, bada ślady osób uwikłanych w wizję postępu. Sprawdza, jak rewolucja przemysłowa i zmiany zachodzące w otaczającym nas środowisku wpłynęły na kształtowanie się pejzażu nad Odrą. Springer sięga po perspektywę litografów ze Schmiedebergu, budowniczych pruskiej kolei, a także ojca polskiej fotografii Jana Bułhaka, próbując zrozumieć istotę  “tej krainy”.

Spotkanie z autorem pozwoli na zgłębienie treści najnowszej publikacji, ale również skłoni do refleksji nad zmianami, jakie zaszły w Polsce przez ostatnie dwie dekady, szczególnie w kontekście
dwudziestolecia członkostwa w Unii Europejskiej. Początek – o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

 

Najnowsze artykuły