Ranking. Sprawdź jak wypadły opolskie uczelnie

Uniwersytet Opolski zajął 38 lokatę w zestawieniu 100 uczelni akademickich. Politechnika Opolska została sklasyfikowana na miejscach 61-70.

Właśnie ogłoszony został najnowszy ranking Perspektyw, który jest bardzo szczegółowy i miarodajny. Zestawienia uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem głównych kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, umiędzynarodowienie i warunki kształcenia.

Autorzy dostrzegli kolejne zmiany jakościowe, które  wprowadził Uniwersytet z Opola. Co ważne z roku na rok pnie on się w górę. W 2018 roku sklasyfikowane było na miejscach 51-60, potem awansował na 48 lokatę, a następnie na 40. W porównaniu z poprzednim rankingiem poprawił się o dwie pozycje.

Źródła kolejnej poprawy pozycji UO w rankingu można upatrywać w wyraźnej poprawie efektywności naukowej. Ocenia się ją przez pryzmat: pozyskiwania środków na rozwój naukowy, rozwój kadry własnej, nadawani stopni i tytułów naukowych. Wzrasta też wartość merytoryczna publikowanych prac naukowych oraz ich cytowalność (w obu kategoriach ma maksymalną liczbę punktów). Z pewnością kolejny awans to także efekt połączenia z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową w Opolu.

Pod względem efektywności naukowej nasza uczelnia jest 16. w kraju wśród wszystkich uczelni. Poza tym dobrze wypada w kategorii „umiędzynarodowienie”.  W kategorii uniwersytetów UO zajął 11 lokatę w stawce 20 i zanotował awans o trzy miejsca.

Oczywiście są obszary działalności uczelni, w które należy włożyć jeszcze sporo pracy, co z pewnością dałoby wyraźną poprawę lokat Uniwersytetu Opolskiego w kolejnych rankingach. Są to choćby kwestie związane z uzyskiwaniem akredytacji międzynarodowych w różnych obszarach, czy patentów i praw ochronnych. Te ostatnie nie są jednak domeną uniwersytetów klasycznych, a zwłaszcza niedużych, jakim jest UO.

W głównym zestawieniu Politechnika Opolska sklasyfikowana jest na miejscach 61-70, co oznacza spadek z wyższej grupy z lokat 53-60. W latach 2018-2019 „Polibuda” zajmowała 48. pozycję. Wśród uczelni o profilu technicznym – PO jest na 18 pozycji i spadła z 14. W rankingu znalazły się 22 tego typu uczelnie.

Liderem zestawienia uczelni akademickich pozostaje Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, który wyprzedza dwie uczelnie stołeczne: Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Warszawską.

Najnowsze artykuły