Opolskie Konfrontacje Teatralne znowu w naszym mieście

W Teatrze im. Jana Kochanowskiego trwają Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka żywa”. To już 46 edycja jednego z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju. Za nami uroczyste otwarcie i dwa spektakle.

Tych tym roku zaprezentowanych zostanie sześć, a do naszego miasta zawiały teatry z Gdańska, Gniezna, Krakowa i Poznania. Co ważne w tym prestiżowym gronie znaleźli się także przedstawicieli Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, którzy zaprezentują „Balladynę” wyreżyserowaną przez Konrada Dworakowskiego.

Poza opolską produkcją, którą OTLiA wystawi „u siebie”, na Dużej Scenie w Kochanowskim zaprezentowane zostaną takie przedstawienia jak: „Kurka wodna albo urojenie” z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, „Lalka” z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie i „Lilla Weneda” z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” oraz „Dziady” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Wszystkie wybrano spośród 35 propozycji zrealizowanych w teatrach dramatycznych, lalkowych i muzycznych w całej Polsce. I teraz finaliści powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego.

Co ciekawe 45 minut przed każdym spektaklem edukatorki z Centrum Edukacji Kulturalnej TJK wprowadzą uczestników w świat przedstawianej historii, a po wszystkim odbędą się spotkania z twórcami.

Bilety są dostępne na stronie TJK w Opolu: https://teatropole.pl/46-okt-bilety/

Warto również odnotować, iż przedstawienia to nie jedyne punkty programu. W ramach 46 OKT odbędą się bowiem także czytania klasyki przez opolskich aktorów, spotkania z twórcami, warsztaty i koncerty.

Co jeszcze przed nami?

SPEKTAKLE
1 czerwiec, godz. 19: „Lilla Weneda” – Teatr Wybrzeże w Gdańsku
3 czerwiec, godz. 18: „Balladyna” – Opolski Teatr Lalki i Aktora
4 czerwiec, godz. 18: „Lalka” – Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie
5 czerwiec, godz. 19: „Kurka wodna albo urojenie” – Polski Teatr Tańca w Poznaniu

CZYTANIE KLASYKI
2 czerwca, godz. 18: J. Słowacki „Kordian” – reż. Maksymilian Nowak; obsada: Karol Kossakowski, Beata Wnęk-Malec, Cecylia Caban, Bartosz Dziedzic, Leszek Malec, Michał Świtała
5 czerwca, godz. 17: S.I. Witkiewicz „Wariat i zakonnica” – reż. Anna Mazurek; obsada: Karol Kossakowski, Monika Stanek, Artur Paczesny, Bartosz Dziedzic, Michał Świtała, Natalia Bielecka (gościnnie)

WARSZTATY
2 czerwca, godz. 18.30: „Oko za oko, ząb za ząb, ciało za ciało – o spirali zła” – warsztaty wokół spektaklu „Lilla Weneda” ; sala VIP
4 czerwca, godz. 14: „Język klasyki we współczesnym teatrze polskim” – wykład Michała Zadary; foyer
5 czerwca, godz. 16: „Neo-logos. Witkacy. Słowo i ruch” – warsztaty wokół spektaklu „Kurka wodna albo urojenie”; sala VIP

KONCERTY
3 czerwca, godz. 19: „Lekcja historii – Strefa Gwiazd” w Filharmonii Opolskiej
3 czerwca, godz. 21.30: Adela Konop; foyer teatru
4 czerwca, godz. 21.30: Jucho; foyer teatru

Więcej informacji o artystach i programie koncertów można znaleźć tu: https://teatropole.pl/46-okt

 

 

Najnowsze artykuły