Strażacy ochotnicy ze Szczepanowic mają nowy wóz

Samochód ratowniczo-gaśniczy marki Scania zastąpi wysłużonego Stara z 1981 roku.

Kabina kierowcy jest czterodrzwiowa z sześcioma miejscami dla strażaków. Bezpośrednio za nią zamontowano zabudowę z otwieranymi roletami ze specjalnym sprzętem ratowniczym. Przewożone wyposażenie ratownicze zabezpieczono uchwytami i wspornikami, które utrzymują sprzęt na miejscu podczas jazdy. Dach wykonano w formie podestu sprzętowego z drabiną wejściową umieszczoną na tyle pojazdu.

Scania posiada zbiornik na 5000 litrów wody i 500-litrowy zbiornik na środek pianotwórczy. Silnik o mocy 370 KM spełnia normy środowiskowe związane z ograniczeniem emisji spalin.

Cena samochodu z wyposażeniem ratowniczym to prawie 1,1 mln zł. Jednostka OSP w dzielnicy Szczepanowice pieniądze na nowy wóz pozyskała w większości z Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok. Z tego źródła było 950 tys. zł. Z budżetu miasta wpłynęła suma 40 tys. zł, a Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu dołożył 100 tys. zł. Prawie 10 tys pochodziło ze środków własnych OSP.

Auto wzmocni ochronę przeciwpożarową Zaodrza i całego Opola. Przyspieszy dojazd na miejsce zdarzenia i pozwoli na szybsze podjęcie akcji ratowniczej z potrzebnym sprzętem ratowniczym, poprawi bezpieczeństwo strażaków biorących udział w akcjach oraz ograniczy szkodliwe oddziaływanie zagrożeń, co wpłynie na redukcję emisji toksycznych produktów spalania do atmosfery.

 

Najnowsze artykuły