Studenci wrócili do nauki, choć nie do takiej jak zawsze

Studenci opolskich uczelni wrócili do miasta. Dzisiaj rozpoczynają edukację, choć z uwagi na koronawirusa formuła zajęć nie będzie taka jak zawsze.

W Opolu edukację zaczyna 20 tysięcy studentów na czterech uczelniach wyższych. Przypomnijmy, że zajęcia na opolskich uczelniach zostały zawieszone w połowie marca. Decyzją rektorów studenci z Uniwersytetu Opolskiego mieli okazję wrócić w mury uczelniane na obrony prac licencjackich i magisterskich. Nieco inaczej było na Politechnice, gdzie studenci swoje tytuły bronili zdalnie. Teraz, po ponad pół roku, mają okazję wrócić na uczelnie na dłużej.

Opolskie uczelnie, na których uczy się ponad 20 000 studentów, podjęły decyzję o prowadzeniu zajęć w pierwszym semestrze roku akademickiego w sposób hybrydowy, przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych, w tym przede wszystkim dystansu społecznego. Oznacza to, że wykłady będą odbywać się w formie online, a zajęcia praktyczne – stacjonarnie.

Tam, gdzie konieczne są np. laboratoria czy zajęcia praktyczne – jak na przykład na kierunku lekarskim, pielęgniarstwie czy położnictwie – będą się mogły odbywać z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zajęcia na Uniwersytecie i Politechnice mają być organizowane w małych grupach, w większych salach, co umożliwi zachowanie odpowiedniego dystansu, a studenci będą musieli założyć przyłbice lub maski.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły