Świat w kolorach – wystawa Uniwersytetu III Wieku

Studenci z sekcji malarskiej Uniwersytetu III Wieku w Opolu przygotowali wystawę pod tytułem „Świat w kolorach”. Jej uroczyste otwarcie będzie miało miejsce 2 marca o godzinie 16:00 na dworcu PKP.

Misja tego miejsca

Uniwersytet, któremu przewodniczy Halina Łubniewska działa pod hasłem „Jesteśmy sobie potrzebni” już od ponad 40 lat. – Działamy przede wszystkim dzięki wspaniałomyślności i życzliwości wielu przychylnych nam ludzi, uczelni, instytucji jak i władz Opola – mówi Pani Halina.

Uniwersytet z jednej strony realizuje zadania na rzecz aktywności seniorów, zaspokajania ich potrzeb edukacyjnych, kulturalnych, sportowych na rzecz utrzymania swoich słuchaczy w jak najlepszej kondycji psychicznej i fizycznej, a z drugiej strony prowadzi działalność na rzecz kształtowania świadomości wszystkich, a zwłaszcza młodych, że osobom w starszym wieku należy się życzliwość, szacunek i pomoc.

Dzięki współpracy z Uniwersytetem Opolski, wykłady prowadzone są przez specjalistów z tej uczelni. Odbywają się one w każdym tygodniu o szerokiej tematyce: z zakresu medycyny, polityki społecznej, historii, literatury, geografii, architektury.

Słuchacze aktywnie uczestniczą w zajęciach z różnych sekcji zainteresowań. Są to: językowe, komputerowe, plastyczne, zdrowia, rehabilitacji, muzykoterapii, turystyczna. Uniwersytet liczy blisko 500 członków. Jak podkreślają studenci, chętnych jest więcej, ale uczęszczać na zajęcia mogą jedynie emeryci i renciści.

Uniwersytet jest miejscem, w którym rodzą się nowe przyjaźnie. Przykładem tego jest fakt, że studenci spędzają ze sobą czas także poza uczelnią. W miesiącach wolnych od zajęć słuchacze Uniwersytetu wyjeżdżają na wczasy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, wycieczki, w góry i nad morze.

Zdolni malarze

Sekcję malarską w październiku 2017 roku założył Pan Jan Gruszka. Skupia ona kilkanaście osób, których wspólną pasją jest właśnie malarstwo. Wymiana opinii i doświadczeń pomiędzy nimi zbudowały przyjaźnie, ale i przyjazną atmosferę.

W przeszłości sekcja plastyczna organizowała już swoje wystawy w ratuszowych gablotach, na wystawie w Urzędzie Marszałkowskim czy w Powiatowym Domu Kultury w Namysłowie. Wernisaż tej grupy został także zorganizowany w Fotogalerii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Stała wystawa prac tej grupy dostępna jest w siedzibie Uniwersytetu III Wieku przy ulicy Damrota 6.

Od początku roku członkowie sekcji malarskiej przygotowywali swoje obrazy (pejzaże, kwiaty, abstrakcje i martwą naturę) na marcową wystawę na Dworcu PKP, która potrwa od 2 do 30 marca.

Najnowsze artykuły