Tak wygląda organizacja ruchu przy Opolu Wschodnim

Bezkolizyjny ruch drogą wojewódzką, możliwość przejazdu tunelem i estakadą – od 31 grudnia obowiązuje docelowa organizacja ruchu przy Dworcu Wschodnim.

Ruch pojazdów drogą wojewódzką 435 ma odbywać się bezkolizyjnie. Kierowcy jadący w stronę Katowic skorzystają z przejazdu tunelem na poziomie -1, a przejazd w stronę Wrocławia będzie odbywał się estakadą na poziomie +1. Skrzyżowanie DW 435 z ul. Oleską, Katowicką, Rataja i Kusocińskiego ma funkcjonować jako skrzyżowanie zintegrowane z wyspą centralną i możliwością jazdy w każdym kierunku.

Ulica Oleska została połączona z Katowicką prawoskrętem, który znajduje się w pobliżu węzła przesiadkowego. Jadąc w tę stronę kierowcy będą omijać skrzyżowanie z wyspą centralną. Ulice Katowicką i Bohaterów Monte Cassino skomunikowano z ulicami Rataja i Oleską przez przebicie w nasypie kolejowym. W ramach prac przy stadionie Odry Opole stworzone zostały parkingi Park&Ride, a przy dworcu kolejowym Bike&Ride.

Przy dworcu powstaje też centrum przesiadkowe. Będzie ono obsługiwane przez 4 linie autobusów MZK: 11, 15, 28 i N2. Będą się one zatrzymywać na czterech przystankach „Opole-Dworzec Wschodni”. Dodatkowo, powstaną też nowe przystanki:

  • „Opole, Dworzec Wschodni, 01” dla pojazdów jadących w stronę ul. Nysy Łużyckiej
  • „Opole, Dworzec Wschodni – Uniwersytet, 02” dla autobusów jadących w kierunku ul. Katowickiej;
  • „Opole, Dworzec Wschodni – Wieża Ciśnień, 01” dla autobusów poruszających się w kierunku ul. Oleskiej;
  • „Opole, Dworzec Wschodni – Wieża Ciśnień, 02” dla jadących w stronę ul. Rataja;
  • „Opole, Rataja – Dworzec Wschodni, 03” dla jadących w kierunku ul. Oleskiej;
  • „Opole, Rataja – Dworzec Wschodni, 04” dla autobusów jadących w stronę ul. Sosnkowskiego;
  • „Opole, Rataja – Szpital, 05” dla pojazdów jadących w stronę ul. Oleskiej
  • „Opole, Rataja – Szpital, 06” dla autobusów poruszających się w kierunku ul. Sosnkowskiego.

Zlikwidowany zostanie przystanek „Sienkiewicza-Sądowa” w kierunku placu Kopernika. Komunikacja miejska zacznie kursować przez centrum przesiadkowe, jak tylko pozwolą na to odbiory – budowlane oraz techniczne (m.in. odbiory biletomatów i tablic informacyjnych).

Jak przekazuje biuro prasowe Ratusza, skrzyżowanie zostanie udostępnione do ruchu tak szybko, jak będzie to możliwe.