Tak opolanie kurują się w trakcie pandemii!

Tak opolanie kurują się w trakcie pandemii!

W Centrum Aktywizacji Społecznej realizowany jest projekt pod nazwą „Rehabilitacja pocovidowa przez sztukę ludową”. Akcja zakłada pięć spotkań z mieszkańcami Opola by móc przeprowadzić kurację po powikłaniach spowodowanych pandemią COVID-19.

 

W ramach spotkania uczestnicy mogą brać udział w zajęciach z twórcą programu rehabilitacji pocovidowej profesorem Janem Szczegielniakiem, który twierdzi, iż owa rehabilitacja to bardzo szerokie kompleksowe postępowanie ze względu na różne grupy, objawy oraz nasilenie i postępowanie tych objawów.

 

– Mówimy o osobach, które przeszły COVID-19, bądź też go nie przechodziły, natomiast cała ta sytuacja z covidem odziaływuje na każdego z nas. Wszystko to, co wiąże się z izolacją, pracą zdalną, wywołującą objawy, z którymi musimy sobie radzić – opowiada prof. dr hab. Jan Szczegielniak.

 

– Genezą powstania programu rehabilitacji pocovidowej była utrata pamięci wśród ludzi związanych z pracą umysłową, dla których było to duże ograniczenie – mówi Sandra Murzicz Prezes Fundacji Opolskie Dziołchy współorganizującej akcję. – Profesor zaproponował swoim pacjentom rozwiązywanie krzyżówek, które okazały się dla nich mimo wszystko za trudne. Wpadliśmy na pomysł aby spróbować wykorzystać kolorowanki do terapii – dodaje.

 

W warsztatach mogły wziąć udział osoby, które przeszły zakażenie SARS-COV 2 jak i wszyscy, którzy odczuwają fizyczne i psychiczne skutki izolacji i pandemii. Każdy chciał uczestniczyć w spotkaniu z różnych intencji.

 

– Osobiście nie przechodziłam zakażenia spowodowanego wirusem COVID-19, ale wielu moich znajomych się z tym spotkało, dlatego chciałabym się dowiedzieć z czym wiąże się terapia i jak wspierać znajomych – zdradza Katarzyna Szpakowska jedna z uczestniczek warsztatów. – Odczułam to patrząc się na styl życia, jak wpłynęła na nas sytuacja z pandemią – nie kryje.

 

– Mamy na warsztatach matkę z córką, co świadczy o sile wpływu tej sytuacji na nas wszystkich – mówi Sandra Murzicz. – Okazuje się, że te warsztaty są naprawdę dla wszystkich, bez względu na to, czy ktoś przeszedł chorobę, czy odczuwa skutki izolacji – podsumowuje.

 

Podczas zajęć poruszane są tematy m.in. oddechu, lęków, a także o całej gamie postępowań, których terapeuci i lekarze nauczyli się dzięki pacjentom. Przedstawiane są formy radzenia sobie w momencie występowania objawów takich jak spadek koncentracji czy utraty pamięci w formie zabaw intelektualnych i manualnych, które pomagają w wyciszeniu się, ale także w powolnym powrocie do zdrowia psychicznego.

Najnowsze artykuły