Opolanie jednymi z najuczciwszych pasażerów w kraju

Mieszkańcy naszego województwa plasują się na ostatnim miejscu rankingu zadłużonych z tytułu jazdy na gapę – tak wynika z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów. Zalegają oni z opłatami na łączną kwotę 2,9 mln zł.

W samym Opolu, tylko w tym roku, wystawiono ponad 3 tysiące kar za jazdę bez biletu (dane na koniec czerwca). W 2022 roku było to prawie 7,5 tys. kar.

Zadłużenie osób, które nie opłaciły nałożonej opłaty dodatkowej wynosi łącznie 2,5 miliona złotych – informuje Ewelina Laxy z MZK. – Tylko w zeszłym roku nasi kontrolerzy wystawili kary na 1 milion 100 tysięcy złotych. Za jazdę bez biletu gapowicz musi liczyć się z nałożeniem opłaty w wysokości 210 złotych. Jeśli zapłaci ją w ciągu 7 dni od wystawienia, ulega ona zmniejszeniu o 30% i wynosi 147 zł.

Jak informuje MZK, zdarzają się osoby, które notorycznie jeżdżą “na gapę”.

Rekordowe zadłużenie to kilka tysięcy złotych. Wobec niechlubnej rekordzistki, która w ciągu jednego, 2022, roku otrzymała opłaty dodatkowe o wartości 8 tysięcy złotych, prowadzona jest egzekucja komornicza – dodaje Ewelina Laxy.

W porównaniu z innymi regionami opolanie rzadko jednak jeżdżą bez biletów. Suma zadłużenia gapowiczów w Polsce to prawie 500 mln zł. Największe zaległości mają mieszkańcy województw: wielkopolskiego (137 mln zł), śląskiego (99,5 mln) i łódzkiego (95,4 mln).

Najnowsze artykuły