“Serce świateł dla Pawła Adamowicza”. Opolanie uczczą pamięć prezydenta Gdańska

W niedzielę (14 stycznia) mija piąta rocznica tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Opolski Komitet Obrony Demokracji organizuje z tej okazji akcję Serce Świateł, która ma nie tylko być wspomnieniem zamordowanego prezydenta Gdańska, ale też sprzeciwem wobec hejtu.

– Gdańsk jest szczodry. Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności… To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję Wam – to ostatnie słowa prezydenta Pawła Adamowicza. Padły ze sceny podczas gdańskiego finału WOŚP przed pięcioma laty. Chwilę po nich na scenę wpadł mężczyzna, który ranił prezydenta Gdańska. Dzień później okazało się, że rany były śmiertelne.

Serce Świateł jest corocznym upamiętaniem tamtych wydarzeń i wyrazem sprzeciwu wobec mowy nienawiści:

“Zatrzymajmy się na chwilę, przypomnijmy o tym, że nienawiść i przemoc nie biorą się z powietrza. Zastanówmy się nad hejtem i tym wszystkim, co buduje w ludziach gwałtowne emocje. Nad tym, jaki mamy w tym udział. Sprzeciwiajmy się aktywnie językowi nienawiści w naszej przestrzeni publicznej. Nie dajmy się manipulować pozbawionym skrupułów politykom, dla których negatywne emocje społeczne są narzędziem zdobywania i umacniania swojej władzy” – czytamy na stronie wydarzenia w mediach społecznościowych.

Serce świateł dla Pawła Adamowicza w niedzielę o 16:00 na placu Wolności.

 

Najnowsze artykuły