Tłumy na opolskich cmentarzach. Zmiany w rozkładach MZK i tymczasowa organizacja ruchu w okolicy nekropolii

W okresie Wszystkich Świętych na ulicach widać wzmożony ruch samochodów w rejonie opolskich cmentarzy. Widać to szczególnie w pobliżu nekropolii na Półwsi. Z tego powodu zmieniono w tej części miasta organizację ruchu, a także wprowadzono dodatkowe kursy autobusów MZK, które kursują co 4 minuty.

Największe zmiany wprowadzono jak co roku w rejonie największego cmentarza komunalnego na Półwsi:

Jednym z elementów wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Cmentarnej, która jest teraz jednokierunkowa, z wyłączeniem dojazdu dla autobusów MZK i służb miejskich. Poza tym na płytę przed główną bramą cmentarza mogą wjechać tylko osoby z niepełnosprawnością ruchową oraz taksówki. Po prawej stronie są miejsca do wysadzania pasażerów, a po lewej przy wejściu na cmentarz znajduje się postój taxi – wylicza rzecznik MZD Mariusz Chałupnik.

Dla pozostałych samochodów ul. Cmentarna jest tylko drogą wyjazdową. Na skrzyżowaniu Domańskiego i Cmentarnej ruchem kieruje policja i pojawiły się znaki zakazu skrętu w ul. Cmentarną. Wyjazd w kierunku miasta z tej ulicy nakazuje jazdę w prawo.

Zamknięty jest lewoskręt z ulicy Wrocławskiej od strony centrum w Domańskiego, z wyłączeniem autobusów MZK i służb. Dojazd na parkingi przy cmentarzu jest możliwy tylko z ronda Kuklińskiego na ulicy Wrocławskiej. Tam auta są kierowane w jednokierunkową drogę na parking w rejonie salonu samochodowego. Wyjazd odbywa się natomiast ul. Cmentarną. Ruchem w obu przypadkach kierują policjanci – dodaje rzecznik MZD.

Służby proszą kierowców o parkowanie na terenie Centrum Handlowego Karolinka i przy Leroy Merlin, gdyż liczba miejsc postojowych przy cmentarzu jest ograniczona. Na parkingu między pętlą autobusową, a ulica Wrocławską wydzielone są dodatkowe miejsca dla niepełnosprawnych i taksówek.

Poza tym jak co roku ulice Zamiejska i Ludowa są jednokierunkowe. Z kolei w rejonie ulicy Dalekiej wprowadzono obustronny zakaz zatrzymywania.

Na cmentarz najlepiej dojechać autobusem

Jak co roku miejski przewoźnik przygotował dodatkowe kursy autobusów. Wprowadzono je już w weekend poprzedzają Wszystkich Świętych. Jednak największego natężenia ruchu MZK spodziewa się 1 listopada:

W godzinach szczytowych, czyli od 10:15 do 17:15 odjazdy autobusów z Cmentarza będą odbywały się średnio co 2-3 minuty. Między 9:00 a 10:00 oraz 17:00 a 19:00 średnio co 4 minuty. W pozostałych godzinach około 5-10 minut, a późnym wieczorem co około 20 minut – mówi Ewelina Laxy z MZK Opole. – Sprzedaż biletów przy Cmentarzu odbywać się będzie wyłącznie ze specjalnie zamontowanego biletomatu stacjonarnego. Bilety będzie można także zakupić w biletomatach znajdujących się w autobusach.

Dodatkowo uruchomione zostaną linie: 0, C3, C8, C10, C12, C16, C17. Zawieszone zostaną linie 8 i 16, a linia 15 będzie kursowała wg zmienionego rozkładu jazdy.

Linie 12, 13 i 17 będą natomiast kursowały wyłącznie w wybranych przedziałach godzinowych według rozkładu jazdy dla „Niedziel i Świąt”. Linia 12 tylko przed godz. 8:00 i po godz. 19:30, linia 13 tylko przed godz. 8:00 i po godz. 19:30, a linia 17 tylko przed godz. 7:30 i po godz. 19:30 (w kierunku Dambonia) oraz po godz. 20:30 (z Chmielowic).

W godzinach 7:30-19:00 mieszkańcy Osiedla Przylesie, ul. Wspólnej, Bierkowic, Sławic i Wrzosek będą mieli do dyspozycji Linię Okólną do Cmentarza, dostępną po telefonicznym zgłoszeniu do Dyspozytora MZK pod nr tel. 77 40 23 140 – przejazd na podstawie biletu okresowego na wszystkie linie, trasowanego na linie: 5, 9, 12, 13 lub jednorazowego, skasowanego w autobusie linii: 5, 9, C12 – dodaje Ewelina Laxy.

Autobusy pozostałych linii, tj. 3, 10, 11, 14, 21, 25, będą kursowały według rozkładu jazdy dla „Niedziel i Świąt”.

W Dzień Zaduszny (2.11) wszystkie autobusy będą kursowały jak w dni robocze szkolne, a dodatkowo linie: 9, 12, 13, 18 i 28 będą kursowały do Cmentarza. Zaplanowana częstotliwość odjazdów z Cmentarza w godz. 9:00-17:00 średnio co 6-7 minut.

W piątek (3.11) autobusy wszystkich linii będą kursowały jak w dni robocze szkolne.

 

Najnowsze artykuły