Trwa remont na dworcu PKP w Opolu

Trwa remont na dworcu PKP w Opolu. Powstanie m.in. nowy peron – 1a, który zapewni obsługę pasażerską pociągów w kierunku Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich oraz Fosowskich.

Przypomnijmy, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na modernizacje odcinka linii Opole Groszowice – Opole Główne – Opole Zachodnie. Koszt to 275 mln zł. Prace już wystartowały. Zostaną przeprowadzone na odcinku około 4 km, a ich zakres to przebudowa kilku dużych obiektów.

Modernizacja trzech mostów, remont trzech wiaduktów i budowa nowego peronu w Opolu usprawni ruch kolejowy na międzynarodowej trasie od Zgorzelca do Przemyśla.

Szczególnie ważnym będzie rozbudowa największego opolskiego mostu kolejowego nad Odrą. Przy istniejącym na wyspie Bolko obiekcie zostanie dobudowana nowa przeprawa. Po zakończeniu inwestycji każdy tor będzie na osobnej konstrukcji. Oprócz rozbudowy mostu nad Odrą zostaną wyremontowane jeszcze trzy kolejowe przeprawy w Opolu: nad kanałem Młynówka i Ulgi oraz nad Suchodołem. Zaplanowane są też prace na trzech wiaduktach nad ul. Powstańców Śląskich, ul. Krapkowicką i ul. Prószkowską.

Przebadane i wyremontowane obiekty zapewnią sprawny przejazd pociągów z prędkością do 160 km/godz. Co więcej, na stacji Opole Główne powstanie nowy peron – 1a. Zapewni on obsługę pasażerską pociągów w kierunku Kędzierzyna-Koźla, Strzelec Opolskich oraz Fosowskich. Nowy peron nie tylko usprawni ruch pociągów pasażerskich, ale zwiększy też przepustowość stacji Opole Główne.

Z kolei na odcinku Opole Groszowice – Opole Zachodnie przewidziano przebudowę torów (blisko 10 km), wymianę 26 rozjazdów oraz przebudowę nawierzchni na dwóch przejazdach kolejowo-drogowych na Aleja Przyjaźni i ul. Torowej.

Zakończenie przebudowy planowane jest na 2023 rok.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły