Umowa na budowę Centrum Usług Publicznych podpisana

Na ponad 4 tysiącach metrów powierzchni do końca 2021 roku ma być gotowe Centrum Usług Publicznych. Powstanie w pobliżu skrzyżowania ul. Ozimskiej oraz Plebiscytowej i w sąsiedztwie Centrum Przesiadkowego Opole Wschodnie. Skupiać będzie dwie instytucje: urząd miasta (i jednostki mu podległe) oraz siedzibę opolskiego oddziału Krajowej Administracji Skarbowej.

– Przed nami ogromne, ale pozytywne zmiany. Podpisanie umowy z wykonawcą, firmą Warbud S.A., to efekt pracy wielu ludzi. Dziękuję przede wszystkim pani dyrektor opolskiego oddziału Izby Administracji Skarbowej, że tak skutecznie powalczyła o środki finansowe i wspólnie z nami podejmowała działania, które doprowadziły nas do podpisania tej umowy. To jedna z pierwszych w Polsce wspólnych inwestycji administracji rządowej i samorządowej. A przygotowywaliśmy się do niej bardzo starannie, stąd już kilkanaście miesięcy temu byliśmy świadkami rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego na wygląd budynków. Nie mam wątpliwości, że to będzie wizytówka Opola – mówił podczas wspólnej konferencji prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

W tej okolicy zmieni się układ drogowy. Ma być łatwy i sprawny dostęp do Centrum Usług Publicznych.

– Aktualnie funkcjonujemy w historycznym i zabytkowym centrum miasta. Uliczki są wąskie i co oczywiste jest niewystarczająco miejsc parkingowych. Teraz aby załatwić wiele spraw będzie trochę dalej, ale za to zdecydowanie ograniczymy zanieczyszczenie – dodał prezydent.

Jego zdaniem wpłynie to na rozwój tej części miasta. Powstaną nowe biurowce i budynki mieszkaniowo-biurowe. – Dokładnie tak to działa po przenosinach NFZ z ul. Głogowskiej na ul. Ozimską. To prawdziwa rewitalizacja centrum. Zamiast fabryki mebli mamy tam teraz NFZ, a tam gdzie powstaje CUP przez lata funkcjonowała przecież fabryka części samochodowych POLMO. Wielu opolan ją jeszcze pamięta – mówił prezydent.

W przetargu na wykonanie CUP wzięło udział osiem firm budowlanych. Postępowanie prowadziło Opolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, a więc spółka miejska. Najniższa oferta wynosiła 167 mln zł, a najwyższa 203 mln zł. Tę najniższą złożyła firma Warbud z Warszawy, która wcześniej wygrała przetarg na budowę Centrum Przesiadkowego w miejscu dworca PKS.

– Cieszymy się, że będziemy kontynuować naszą działalność w Opolu. To wspaniałe, że polska firma budowlana może współpracować z samorządem i rządem dla dobra mieszkańców i miasta. Postaramy się zatrudnić lokalnych wykonawców i dać pracę miejscowym. Idea jest taka, aby nie zakłócić życia społeczności lokalnej, mieć pozytywny wpływ na środowisko i wszystko wykonać na czas – tłumaczył członek zarządu Warbud S.A Grzegorz Chudzik.

Koszt wykonania części miejskiej to 72,5 mln zł netto (92,8 mln brutto), a koszt części Krajowej Administracji Skarbowej 74,2 mln zł brutto. Czas budowy obiektu to dwa lata. Powinien być więc gotowy na koniec 2021 roku. Od roku 2022 mógłby przyjmować petentów.

– Chcę zaznaczyć, że Centrum Usług Publicznych to pomysł i determinacja prezydenta Opola – mówi dyrektor opolskiego oddziału Izby Administracji Skarbowej Barbara Bętkowska-Cela. – Nasza instytucja tak samo jak wydziały Urzędu Miasta również jest rozproszona po Opolu. Na ulicę Szpitalną trudno dojechać, podobnie jak do naszych wydziałów przy ul. Ozimskiej i ul. Cementowej. Do nowych budynków przeniesie się więc Izba Administracji Skarbowej i II Urząd Skarbowy. W sumie około 350 pracowników. W nowej siedzibie sprawy będą mogli załatwić nie tylko mieszkańcy miasta, ale całego powiatu. Dotyczyć one będą głównie podatków i cła – dodała.

Jeśli chodzi o Urząd Miasta, to do budynku CUP planowane jest przeniesienie tych wydziałów, które obsługują największą liczbę mieszkańców. Może to oznaczać oszczędności prawie 2 mln zł w skali roku, które aktualnie trzeba wydawać na wynajem pomieszczeń rozsianych po różnych częściach miasta. Co najprawdopodobniej znajdzie się w budynku CUP? Miejski Zarząd Lokali Komunalnych, Miejskie Centrum Świadczeń, Wydział Lokalowy (teraz mieszczą się one w biurowcu Społem – wieżowiec przy ul. Ozimskiej 19), Miejski Zarząd Dróg (przeniesie się z biurowca przy ul. Firmowej), Wydział Zarządzania Kryzysowego (mieści się przy ul. Sempołowskiej), potężny Wydział Spraw Obywatelskich (obsługuje mieszkańców w budynku na placu Wolności). Ponadto w planach jest przeniesienie do CUP Urzędu Stanu Cywilnego, a w Ratuszu pozostanie tylko sala ślubów. Dodatkowo z ul. Budowlanych przeniesie się Wydział Polityki Społecznej. W CUP znajdzie się monitoring miejski, część Straży Miejskiej, a także Centrum ITS (Inteligentnego Kierowania Ruchem), mające powstać w naszym mieście. Łącznie w nowym budynku ma pracować około 300 osób z urzędu miasta i jednostek mu podległych.

– Cieszę się, że jesteśmy na finale całego procesu przygotowawczego. I z tego, że tak dobrze wykorzystamy obszar do tej pory zdegradowany. Jego część przejęliśmy m.in. od PKP. Potem był konkurs urbanistyczny, dalej plan zagospodarowania przestrzennego. I dopiero potem projekty wykonawcze oraz cały układ drogowy. Wszystko miało swoją kolejność i logikę – tłumaczył zastępca prezydenta Maciej Wujec. – Powoli będzie można wbijać łopatę – dodał.

W perspektywie właścicielem budynku będzie Park Naukowo-Technologiczny co ma wzmocnić kapitałowo tę prężnie działającą instytucję.

– Powstanie budynek bardzo zaawansowany technologicznie ze strefami dostępu, z odpowiednim zasilaniem, z dwoma pomieszczeniami IT. To wszystko pokazuje, że w Opolu myślimy zdroworozsądkowo i przyszłościowo – powiedział prezes PNT Jarosław Mamala.

– Jeśli prace przy budowie Centrum Usług Publicznych pójdą tak sprawnie, jak wszystko do tej pory, to jestem spokojny – skwitował Prezes odpowiedzialnego za inwestycję Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Tomasz Maciaś.

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły