Wielkanocny koszyczek. Bez czego w tradycji nie można się obejść?

Jajka, baranek, chleb czy sól to nieodłączne elementy koszyka wielkanocnego. Co symbolizują najpopularniejsze produkty święcone w Wielką Sobotę?

Święcenie pokarmów na Śląsku nie jest starym zwyczajem. – Ten obyczaj został przejęty od repatriantów po 1945 roku i bardzo szybko przyjął się, ze względu na jednoczący charakter tradycji. Różnorodność kulturowa Opolszczyzny jest widoczna w zawartości wielkanocnych koszyczków – dodaje dr Elżbieta Oficjalska – kustosz z Muzeum Wsi Opolskiej.

Pokarmy wchodzące w skład święconki mają określoną symbolikę. Jajka w tradycji stanowią symbol nowego życia i przybierają postać kolorowych kroszonek lub pisanek – w zależności od techniki wykonania. – Prawidłowa nazwa pochodząca od gwary określająca pomalowane jajka to krosonki. Nazwa pochodzi od kraszenia, czyli barwienia. Kolorystyka barwionych jaj także miała swoje znaczenie. Używano najtańszego i najprostszego barwnika czyli cebuli, która była łatwo dostępna i nadawała piękne odcienie od czerwonego do brązowego odcienia – dodaje kustosz Muzeum.

Istotnym składnikiem koszyczka jest chleb, symbolizujący życie oraz baranek wykonany z cukru – dawniej z ciasta lub masła, który symbolizuje ofiarę Baranka Bożego. Babka wielkanocna to symbol doskonałości i życiowych umiejętności.Święcone składało się także z potraw mięsnych i różnego rodzaju wędlin. Pojawiał się chrzan symbolizujący ocet, którym pojono Chrystusa oraz sól, która posiadała walory oczyszczające – wyjaśnia Oficjalska.

Koszyczki dawniej i dziś ozdabiano „zielonym”, m.in. bukszpanem, symbolizującym budzącą się do życia wiosnę.

Najnowsze artykuły