Wirus nie zatrzymał Opolskich Lamek

Stowarzyszenie Opolskie Lamy zakończyło realizację projektu Warsztaty Animacji Poklatkowej OPOLSKIE LAMKI 2020.

Projekt Opolanom znany jest już od 13 lat. To wydarzenie, które pozwala dzieciakom na rozbudzanie kreatywności twórczej pod okiem doświadczonych twórców animacji.

W tym roku – z uwagi na zagrożenie wirusem Covid – 19 – Stowarzyszenie Opolskie Lamy musiało przenieść swoje działania Lamkowe do internetu. To pierwszy projekt online stowarzyszenia.

Warsztaty przygotowała i prowadziła: Julia Orlik – studentka PWSFTviT w Łodzi,  specjalizacja film animowany i efekty specjalne. Jest autorką filmów: ,,Bankiet’’ (2016), ,,Mój dziwny starszy brat’’ (2018), „Spodnie i żelazko” (2018), „Quidquid Latine dictum sit, altum videtur” (2019). Często pracuje z młodzieżą i dziećmi prowadząc warsztaty z animacji poklatkowej oraz warsztaty filmowe z dołączeniem efektów specjalnych. Prowadzeniem i koordynacją projektu ze strony opolskich Lam zajęła się Katarzyna Mościcka – absolwentka filologii polskiej, od 15 lat koordynator konkursu głównego Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy.

W projekcie wzięli udział uczniowie szkół wybrani we współpracy z nauczycielami i opiekunami poszczególnych placówek: ZSP Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu i w Raszowej, ZSP TAK im. Ireny Sendlerowej, PSP 30, PSP 10, PSP 2, PSP 16, Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Szkół Katolickich w Opolu, PSP 21, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Komprachcicach i indywidualni uczestnicy. Łącznie w projekcie udział wzięło 48 uczestników.

Motywem przewodnim filmów, które wykonali w tym roku uczestnicy projektu są „SUPERBOHATEROWIE”.

Każdego warsztatowego dnia uczestnicy otrzymywali instrukcjie i e-lekcje pod postacią video – tutoriali przygotowanych przez Julię Orlik. Każdy tutorial wyczerpująco wprowadzał ich w tajniki filmu animowanego. Wszyscy przeszli podstawy animacji, proces animowania postaci, ożywiania przestrzeni i scenografii. A wszystko za pomocą narzędzi w telefonie!

Efektem końcowym jest film – wspólne dzieło  wszystkich uczestników warsztatów.

Opolskie Lamki 2020 to także projekcje animacji, przygotowane przez dyrektora Festiwalu Animacji O!Pla – Piotra Kardasa, w których uczestnicy projektu mogli wziąć udział on-line.

 

https://www.youtube.com/watch?v=fAVYYJsh2P4&feature=youtu.be

Dariusz Król

Znawca futbolu, pomysłodawca i były redaktor naczelny ogólnopolskiego tygodnika „Tylko piłka”. W przeszłości także dziennikarz tygodnika i dziennika Gazeta Opolska (m.in. kierownik działu sportowego). Obecnie redaktor magazynu „Opole i kropka” i Czasu na Opole, w których zajmuje się głównie tematami z życia miasta, historią i sportem.

Najnowsze artykuły