Wojenno-powojenny kawałek historii Opola

Drzwi, elementy zabezpieczenia przed atakiem wojennym i wyposażenia wnętrz oraz przedmioty z okresu II wojny światowej zachowały się w jednej z kamienic przy ul. Duboisa w Opolu. Jak się okazało piwnica w czasie II wojny światowej służyła ówczesnym mieszkańcom za schron.

-Po wojnie zamieszkały tu rodziny głównie kolejarzy, tak było właśnie w przypadku mojego dziadka – mówi mieszkanka kamienicy, która wykonywała remont piwnicy. – Nie była ona używana od lat i kiedy weszliśmy tam z ekipą budowlaną okazało się, że na ścianach są poniemieckie napisy oraz rzeczy takie jak naczynia czy szafy z tamtego okresu. Zainteresowali się tym pasjonaci historii lokalnej i tak powoli odkrywaliśmy tajemnice tego miejsca – dodaje mieszkanka kamienicy.

– Do piwnicy prowadzą drzwi, które na małej przestrzeni są podwójne co miało stanowić swoistą komorę zabezpieczającą – mówi Krzysztof Stecki z portalu Kocham Opole i Opolskie. – Podobnie jest z drzwiczkami o wymiarach małego okna, na które można się wspiąć po wkutych w ścianę żelaznych klamrach, przez które można było ewentualnie uciec gdyby zablokowano drzwi wejściowe. Jednak wszystkie zabezpieczania w piwnicy były na tyle słabe, że na pewno nie ochroniłyby mieszkańców przed bombą, która mogła wpaść przez sufit czy atakiem gazowym. Na pewno mogła zabezpieczyć przed pyłem i bronią lekką – dodaje Krzysztof Stecki.

Schron przy ul. Duboisa

W tym piwnicznym schronie znajdują się oprócz korytarza dwa pomieszczenia. W obu istnieją napisy mówiące ile osób może w każdym z nich przebywać. – Być może tuż przed wojną lub w jej trakcie specjalna komisja określiła, że na jedną osobę przypada ok 3 m. kwadratowych powierzchni co dawałoby łącznie możliwość przebywania tam 22 osób, które mogły mieć zapasy jedzenia na kilka dni o czym świadczą specjalne schowki – analizuje Krzysztof Stecki.

Co ciekawe zgodnie z ówczesną formułą obronną miast na jednej ze ścian widać wyraźnie ślad, który wskazuje na przejście do kolejnej kamienicy. Miało to zabezpieczać mieszkańców i umożliwiać im przemieszczenie się w razie zawalenia się, której z części budynków.

W piwnicy znaleźliśmy elementy wyposażenia kuchni, butelki i słoiki z okresu II wojny światowej a także dobrze utrzymaną drewnianą szafę z tego okresu. Obiekt nie stanowi dużej wartości historycznej, ale jest elementem ukazującym ówczesne życie w mieście.

Donat Przybylski

Dziennikarz z ponad 25-letnim stażem, pracował w Radiu Opole, pełnił m.in. funkcję szefa działu sportowego i redaktora naczelnego radia. W Czasie na Opole zajmuje się głównie tematami kulturalnymi, sportowymi i historycznymi.

Najnowsze artykuły