Zadbaj o swoje piersi. NFZ zaprasza na dni otwarte

Opolski Oddział NFZ zaprasza 26 i 30 października na dni otwarte pod hasłem „Różowa Siła Kobiet. Profilaktyka raka piersi.”

W ramach wydarzenia Opolanki mogą skorzystać z konsultacji specjalistów i badania palpacyjnego piersi, pomiarów glikemii i pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, pomiarów analizatorem składu ciała, instruktażu samobadania piersi z użyciem fantomów, porad dotyczących programów profilaktycznych czy informacji z zakresu Diet NFZ. Ponadto będzie możliwość uzyskania informacji na temat programu „8 tygodni do zdrowia po Covid – 19” czy wsparcia w założeniu aplikacji mojeFizjo+.

Liczba miejsc jest ograniczona, konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel.: 77/ 54 95 213.

Opolanki mogą także skorzystać z badania w mammobusie 26 października między godz. 9.00 a 16.00, który będzie stacjonował przy hali sportowej, ul. Oleska 71 Lux Med. Sp. z o.o. (Kontakt do LUX MED Sp. z o.o. tel. 58 666 24 44)

Poradnie stacjonarne, które realizują program profilaktyki raka piersi można wyszukać pod adresem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Jednak wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Regularne i systematyczne badanie daje ogromne szanse na szybkie wykrycie i wyleczenie choroby.

Nie ma konkretnych przyczyn raka piersi. Natomiast istnieją pewne czynniki, które mogą powodować wzrost ryzyka zachorowania. Warto zadbać o profilaktykę w szczególności, gdy kobieta: ma ponad 50 lat, doczekała się późnego macierzyństwa, wcześnie dostała pierwszą miesiączkę lub późno weszła w okres menopauzy, jest genetycznie uwarunkowana ponieważ w rodzinie odnotowano przypadki raka.
Co ważne – rak piersi może również występować u mężczyzn!

Program profilaktyki raka piersi Narodowego Funduszu Zdrowia skierowany jest do kobiet w przedziale wiekowym od 50 do 69 lat. Kobiety, które nie miały wykonywanej mammografii przez ostatnie dwa lata mogą skorzystać
z programu i udać się na bezpłatne badanie mammograficzne.

Warto zgłosić się na badanie jeśli wyczuje się: zmianę wielkości i kształtu w obrębie piersi, guzki lub zgrubienia w okolicach piersi lub pod pachą, dziwne niepokojące zmiany w okolicach piersi. Do udziału w programie nie trzeba mieć skierowania – wystarczy, zgłosić się osobiście lub umówić telefonicznie na badanie.

Październik jest miesiącem profilaktyki raka piersi.

 

Najnowsze artykuły