Zakątki Opola: Studnia św. Wojciecha

Legenda sięga 984 roku. Biskup praski, późniejszy patron Polski – święty  Wojciech – udzielał tutaj chrztu. Kiedy któregoś dnia zabrakło mu wody, uderzył pastorałem w ziemię tak, że spod jego stóp wypłynęło cudowne źródełko.

Być może studnia nigdy by nie powstała, gdyby nie tragiczne wydarzenia rok wcześniej. Wojciech (wtedy jeszcze nie święty) stał na czele diecezji praskiej, jednak gdy jego przeciwnicy wymordowali mu rodzinę i spalili rodzinną wieś – Libice, na zawsze opuścił Czechy i zaczął pielgrzymować, trafiając między innymi do naszego Opola.

Przez długie wieki Opolanie wierzyli, że wypływająca ze źródełka woda leczy różne dolegliwości: chorą cerę, dodaje urody, poprawia tembr głosu, pomaga w chorobach gardła, a nawet chroni od plotek i pomówień oraz wzmacnia więzi małżeńskie. Nie można było jednak z niego korzystać częściej niż raz w roku.

Współczesny wygląd Studnia zawdzięcza dwóm opolskim artystom: Marianowi Molendzie i Witowi Pichurskiemu. Odsłonięto ją w 2006 roku. Mierzy blisko pięć metrów, a jej podstawą jest 60- centymetrowa zabytkowa cembrownia, pochodząca z 1835 roku. Wśród postaci okalających kopułę są: święty Wojciech, książę biskup Jan Kropidło oraz książęta piastowcy: Bolesław II Bolko, Władysław Opolczyk i Kazimierz I Opolski. Na jej szczycie stoi strażnik dobrej wody, czyli pretorianin ubrany w strój rzymski.

Święty Wojciech zginął w Prusach zamordowany przez pogan podczas wyprawy misyjnej. Został zamordowany przez pogańskiego kapłana, prawdopodobnie 23 kwietnia 997 roku. Ciało męczennika wykupił Bolesław Chrobry za tyle złota, ile ważyło i uroczyście sprowadził do Gniezna. Dwa lata później, papież Sylwester II na prośbę cesarza niemieckiego Ottona III kanonizował Wojciecha.

Św. Wojciech żył w czasach niepodzielonego Kościoła, przed rozłamem chrześcijaństwa, dlatego nazywany jest także „patronem duchowej jedności Europy”. Na świecie zasłynął z opieki nad ubogimi, więźniami, a także z wykupu chrześcijańskich niewolników z krajów muzułmańskich. W ikonografii jest przedstawiany z orłem, paliuszem, wiosłem i włócznią, którą został zabity.

Najnowsze artykuły