60 lat Towarzystwa Przyjaciół Opola

Któż inny mógłby być ojcem założycielem Towarzystwa Przyjaciół Opola, jak nie Papa Musioł. Był 1963 rok. 70 lat temu.

Towarzystwo powstało kilkanaście dni przed słynnym spotkaniem Musioła z literatem i dziennikarzem radiowym Jerzym Grygolunasem oraz muzykologiem Mateuszem Święcickim. To wtedy postanowili zrobić festiwal polskiej piosenki, który jest trochę młodszy od TPO.

Początkowo nosiło nazwę Towarzystwa Miłośników Opola, a pierwszym prezesem wcale nie był Papa, a działacz harcerski Stefan Grobelny. Stefan Grobelny (ur. 1914 – zm. 1998). Współpracował m.in. z legendarną postacią polskiego harcerstwa Aleksandrem Kamińskim, autorem Kamieni na szaniec. W Opolu na stałe osiedlił się w sierpniu 1945 roku. Początkowo pracował jako nauczyciel w szkole w Nowej Wsi Królewskiej, potem związał się z Wyższą Szkołą Pedagogiczną.

Musioł został szefem po sukcesie pierwszego festiwalu, w 1964 roku. Wtedy też nazwę przemianowano na obecną.

Gdy niedługo potem Musioł przestał sprawować funkcje we władzach samorządowych, w całości mógł poświęcić się działalności w TPO. Towarzystwo przyłożyło rękę m.in. do zadaszenia Amfiteatru, budowy Okrąglaka, pomnika Nike na pl. Wolności. Przez lata było organizatorem Dni Opola.

Po Musiole prezesami stowarzyszenia byli kolejno: Zdzisław Jaeschke (prezes od 1983, współzałożyciel TPO, działacz kulturalny, rysownik i jeniec obozów Wehrmachtu, a po wojnie dziennikarz i redaktor), Leopold Świderski, Teresa Stępień (do Opola przyjechała w 1947 roku z Bawarii, gdzie została wywieziona podczas wojny; absolwentka prawa i administracji Uniwersytetu Wrocławskiego) i Halina Żyła.

Statut był bardzo dobrze pomyślany i napisany, bo niemal w niezmienionej formie obowiązuje do dzisiaj. Korekty potrzebne były głównie po to, aby dostosować organizację do unijnego prawa.

Z okazji 60-rocznicy Towarzystwa Przyjaciół Opola dziś w Sali im. Karola Musioła w Ratuszu miało miejsce okolicznościowe spotkanie.

Najnowsze artykuły