Absolutorium dla prezydenta za budżet 2019 bez głosu sprzeciwu
Raport prezydenta Opola o stanie miasta i wykonaniu budżetu za poprzedni rok przedstawiono na dzisiejszej sesji Rady Miasta. Najważniejsze było głosowanie w sprawie udzielenia prezydentowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok. Spośród 24 radnych (jeden nieobecny) nikt nie był przeciw, dwóch się wstrzymało, a aż 22 radnych głosowała “za”.
– Dla mnie opinia mieszkańców jest kluczowa przy opiniowaniu budżetu, a oni bardzo przychylnie i ciepło przyjmują to co dzieje się w mieście – mówił podczas sesji prezydent Arkadiusz Wiśniewski. – Opole z roku na rok staje się coraz bardziej przyjaznym i radosnym. Warto zostać na stałe w stolicy województwa i to, że przybywa mieszkańców nie jest dziełem przypadku – dodał. Prezydent podziękował też wszystkim radnym za współpracę. – Bez partnerstwa nie byłoby sukcesu Opola. To co robimy w mieście, robimy z pieniędzy mieszkańców. Dobrze, że dostrzegane i doceniane są także zielone inwestycje i te zorientowane na opolskie rodziny – zaznaczył.
Przypomnijmy, że w 2019 roku Miasto Opole rozdysponowało 1 212 000 000 złotych. Ubiegły rok był dla miasta rekordowym pod kątem budżetu. Przełożył się również na rekordowe wydatki inwestycyjne. W samym 2019 roku na inwestycje Opole wydało 284 miliony złotych. Powstały m.in.:
– Obwodnica Piastowska (91 403 688, 40 zł),
– Park 800-lecia (6 576 440,10 zł),
– Przebudowano ul. Oleską (4 809 252,88 zł),
– Zmodernizowano chodniki i oświetlenie na osiedlu Armii Krajowej (5 606 306,21 zł),
– Rewitalizacja pl. Sebastiana (3 119 240,00 zł)
– Nowe place zabaw (1 533 571,21 zł).
Od 2015 roku miasto wydało na inwestycje prawie 800 milionów złotych. Duży wzrost wydatków nie przekłada się na duży wzrost zadłużenia. Wydane pieniądze na przestrzeni tych lat zwiększyły zadłużenie miasta jedynie o 122 milionów złotych.
Inwestycje, które są prowadzone przez Opole, w dużej mierze opierają się o pieniądze pozyskane zewnętrznie. Bardzo dobrą kondycję budżetu potwierdza raport o stanie miasta. Niezależna agencja ratingowa utrzymała ocenę miasta na poziomie A. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyznała miastu certyfikat miasta przyjaznego dorastaniu. Ponadto Opole zostało docenione jako miasto dla młodych. W rankingu Perły Samorządu uplasowało się na szóstej pozycji, a w rankingu, który bada zrównoważony rozwój zajęło czwarte miejsce. Z kolei w najnowszym rankingu finansowym samorządu terytorialnego Opole uplasowało się na 11. miejscu pośród 66 miast na prawach powiatu. A jeśli chodzi o udział środków europejskich w wydatkach miasta wyżej od nas jest tylko Wałbrzych.
W raporcie widać dokładnie również, że na przestrzeni lat mocno rośnie produkcja opolskiego przemysłu. W ubiegłym roku była ona na poziomie 6,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost w ciągu ostatnich 9 lat o 100%. Co ważne, rośnie także zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, a na tle kraju dynamika ta plasuje Opole na trzecim miejscu, zaraz po Bydgoszczy i Gdańsku. Daleko w tyle w tym zestawieniu znajdują się Kraków, Warszawa, jak i Wrocław.
Zanotowany został także duży wzrost w budownictwie mieszkaniowym. Pomiędzy 2017, a 2019 rokiem miasto oddało 1179 mieszkań, co oznacza najwyższą liczbę od połowy lat dziewięćdziesiątych.
Wszystkie te działania przekładają się na pozytywny wynik walki z depopulacją. W ciągu ostatnich lat przybywa mieszkańców Opola.