Fabryka za 230 milionów w Opolu

W Opolu powstanie fabryka do produkcji specjalistycznej żywności za 230 mln zł (ponad 50 mln euro). Zbuduje ją francuski koncern Danone, w skład którego wchodzi Nutricia, produkująca na cały świat odżywki dziecięce.

Inauguracja inwestycji nastąpiła 13 września. Potrwa kilkanaście miesięcy. Start produkcji spodziewany jest w 2025 roku. Wzięli w niej udział m.in. prezes Grupy Danone Antoine de Saint-Affrique, dyrektor Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu Borys Zhyhalov oraz prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

– Duma rozpiera moje serce, że u boku mamy taką świetną firmę i tak dobrego pracodawcę – cieszył się podczas inauguracji inwestycji prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – Skala waszego rozwoju w Opolu jest wielka i robi na nas ogromne wrażenie. To czego jesteśmy świadkiem jest sukcesem zespołowym. Opole jest jednym z najlepszych miejsc do życia według rankingu Business Insider sprzed kilkunastu dni. Dzieje się tak m.in. dzięki takim inwestycjom jak ta. Mamy fantastycznych inwestorów, świetny biznes i rewelacyjnych mieszkańców, dzięki czemu wszystko układa się w całość. My, jako samorząd, mamy przy tym milionowym przedsięwzięciu swój wkład. Przez ostatnie miesiące nasi pracownicy skutecznie pracowali nad pozwoleniem budowlanym i środowiskowym oraz zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Nowa fabryka zrealizuje się w Opolu, bo już od lat dobrze nam się współpracuje z Nutricią – dodaje.

Nowa część inwestycji za 230 mln zł w Opolu będzie dotyczyła specjalistycznego żywienia, również szpitalnego. W opisie produktu czytamy: „Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w niedożywieniu związanym z chorobą.” Produkowana żywność stosowana będzie także jako „dieta dojelitowa do podaży przez sztuczny dostęp do układu pokarmowego, odpowiednia do stosowania jako jedyne źródło pożywienia.” Decyzja o inwestycji nastąpiła po przejęciu przez Danone na początku tego roku polskiej firmy Promedica zajmującej się żywieniem medycznym.

Produkująca na cały świat odżywki dziecięce Nutricia jest strategiczną w Europie fabryką grupy spółek Danone. Jej wyroby eksportowane są w około 80 procentach. To największa w historii inwestycja Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu.

– Ta inwestycja mogła zostać zrealizowana w Brazylii czy Indonezji, ale wybór padł na Opole – powiedział Artur Ludwiczak, dyrektor zarządzający Nutricia, marki Danone specjalizującej się w żywności leczniczej i żywieniu medycznym.

Firma wspiera rozwój regionu oraz polskiej gospodarki, współpracując z polskimi dostawcami mleka, warzyw i owoców oraz konsekwentnie wzmacnia eksport, który obecnie obejmuje ponad 120 krajów na 5 kontynentach. Korzenie Nutricia w Opolu sięgają lat 40. ubiegłego wieku, kiedy to fabryka specjalizowała się w produkcji kawy zbożowej. Z czasem zakłady się rozwinęły, zmieniając jednocześnie profil swojej działalności.

W 1962 roku rozpoczęły produkcję odżywek dla dzieci, a w 2007 roku dołączyły do grupy spółek Danone. Dziś Nutricia to lider rynku żywności specjalistycznej w Polsce, który oferuje produkty marek Bebiko 2, Bebilon 2 i BoboVita. W opolskim zakładzie powstają mleka modyfikowane oraz żywność wspierająca rozszerzanie diety najmłodszych – kaszki, posiłki, przeciery i musy owocowe.

Firma od lat wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, które są oparte na osiągnięciach nauki i doceniane przez ekspertów oraz specjalistów medycyny. W 2022 roku Światowe Forum Ekonomiczne doceniło opolski zakład przyznając mu nagrodę „Digital Lighthouse Award”. Wyróżnienia otrzymało zaledwie 11 firm z całego świata.

– Nutricia przebija kolejne sufity jeśli chodzi o jakość produktów. Wielkie gratulacje, bo od lad jesteście niekwestionowanymi liderami jakości produkcji – podsumował wiceprezydent Opola, Maciej Wujec.

Najnowsze artykuły