Na Metalchemie powstanie magazyn żywności

Opole włączyło się w akcję przeciwdziałania marnowaniu żywności. Miasto przekazało w użytkowanie dla Banku Żywności działkę wartą prawie pół miliona złotych.

W efekcie na Metalchemie wybudowany zostanie magazyn, a Bank Żywności Opole uratuje przed wyrzuceniem na śmietnik jeszcze więcej produktów spożywczych. Przydadzą się one tym wszystkim, którzy najbardziej ich potrzebują.

Bank Żywności Opole bezpłatne pozyskuje i rozdaje żywność, organizuje akcje społecznych i humanitarnych w postaci zbiórek żywności. Co więcej prowadzi działalność proekologiczną i kryzysową. Swoje statutowe cele realizuje w różnoraki sposób, a pomoc skierowana jest do najuboższych. W efekcie w ciągu niespełna roku w ramach Europejskiego Programu Operacyjnego Pomocy Najuboższym przekazano za pośrednictwem BŻO ponad 1000 ton artykułów spożywczych o łącznej wartości ponad 5 milionów złotych. Co więcej rozdysponowano dodatkowo 740 tys. kg żywności uzyskanej od darczyńców i sponsorów oraz w trakcie zbiórek.

W sumie pomoc otrzymało 100 organizacji i około 30 tys. najuboższych osób w województwie opolskim. Żywność trafia do rodzin, noclegowni, schronisk, domów samotnej matki i innych placówek opiekuńczych.

Najbliższą akcją zaplanowaną przez Bank Żywności Opole będzie kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Odbędzie się ona w dniach 29 – 30 listopada, na terenie całego województwa. W Opolu prowadzona będzie w godzinach 8.00-22.00 w sklepach: Emma, Biedronka, Lidl, Tesco, Netto, Auchan i Stokrotka.

Marnowanie jedzenia i jednocześnie niedożywienie są bardzo dużym problemem w skali światowej. Aby z nim walczyć w Polsce Sejm RP uchwalił w lipcu bieżącego roku ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Z danych za rok 2018 wynika, że Polacy rocznie marnują jej aż 235 kg na osobę.

Fot. Bank Żywności Opole

Najnowsze artykuły