Nasze miasto może zostać Europejską Stolicą Demokracji

Opole bierze udział w nowej międzynarodowej inicjatywie “Europejska Stolica Demokracji”. To projekt skierowany do miast powyżej 100 tys. mieszkańców w krajach należących do Rady Europy, a których liderzy starają się wzmacniają i poszerzają demokratyczne mechanizmy zarządzania.

„Szukamy odważnych i innowacyjnych polityków, którzy są gotowi wprowadzać w życie oraz popularyzować innowacyjne formy sprawowania władzy” – czytamy w liście od przedstawicieli fundacji Instytutu Innowacji w Polityce, który jest zarejestrowany w Wiedniu i działa już w 18 krajach UE, a jego celem jest wzmacnianie innowacyjnego podejścia do polityk publicznych, głównie na poziomie samorządowym.

– Miasta, wspólnoty samorządowe są inkubatorami demokracji. Działamy na terenie na którym mieszczą się nasze mieszkania, domy, miejsca pracy, szkoły, uczelnie itp. dlatego ta samorządowa przestrzeń jest dla nas tak ważna. Administrację miejskie dobrze rozumieją potrzeby i potencjał mieszkańców – tłumaczy Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.

Co roku jedno miasto zostaje na rok Europejską Stolicą Demokracji dzięki głosom jury złożonego z 10 tys. obywateli Starego Kontynentu. Obejmie tym samym przewodnictwo w Sieci Miast i będzie skupiało na sobie uwagę Europejczyków jako gospodarz szeregu międzynarodowych wydarzeń, mających na celu poprawę i wzmocnienie demokracji. Europejska Stolica Demokracji będzie przyciągać czołowych myślicieli, ekspertów, innowatorów i twórców technologii, wybitnych artystów i znanych dziennikarzy.

Wszelkie informacje na temat inicjatywy i konkursu można znaleźć pod adresem: https://capitalofdemocracy.eu/join-us/.

– Zgłoszenie do konkursu to też ogromny wyraz wdzięczności dla mieszkańców naszego miasta, którzy są aktywni i wspólnie z władzami miasta kreują zmiany, współuczestniczą w podejmowaniu decyzji. Trzymamy kciuki by kolejne etapy udziału w konkursie były dla Opola pomyślne – podkreśla Piechowicz-Witoń.

Najnowsze artykuły