Naukowcy Politechniki Wrocławskiej będą monitorować powietrze w Opolu

Naukowcy z Katedry Informatyki Stosowanej Politechniki Wrocławskiej opracowują nowatorski mobilny system monitorowania powietrza. Będą go testować, wykorzystując czujniki rozmieszczone na terenie Opola. 

Naszym zadaniem jest zaprojektowanie i budowa mobilnej platformy monitorowania powietrza, z której będą mogli korzystać kierowcy, firmy transportowe, urzędnicy czy zwykli mieszkańcy – mówi dr inż. Krystian Wojtkiewicz z Katedry Informatyki Stosowanej PWr.

System będzie składał się z czujników rozmieszczonych po Opolu, ale i urządzeń programowalnych, systemów akwizycji danych czy modelów optymalizacyjnych. System ma być bardzo prosty w obsłudze i wykrywać zanieczyszczenia powietrza. – Nasza koncepcja jest oparta na mobilnej platformie zamontowanej na pojazdach. Jej głównym zadaniem będzie bezprzewodowe gromadzenie, przetwarzanie i transmisja danych oraz ich modelowanie – mówi naukowiec z Politechniki Wrocławskiej.

Umowa pomiędzy uczelnią, a Opolem została podpisana 13 kwietnia. – Chętnie uczestniczymy w tego typu przedsięwzięciach, zwłaszcza że projekt jest międzynarodowy, nie wymaga od nas wkładu finansowego, a jego wyniki mogą być przydane w kolejnych latach w skutecznej walce o czystsze powietrze w mieście – przyznaje prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.

Pierwszym etapem ma być opracowane cyfrowego modelu miasta, co pomoże oszacować zanieczyszczenia powietrza w danych regionach miasta. Docelowo system mobilnych czujników wykorzystywać będzie opracowany model do zwiększenia dokładności pomiarów zanieczyszczenia, jak również do podawania dokładnych pomiarów w czasie rzeczywistym.

Najnowsze artykuły