Ołtarz w starej kaplicy z nową oprawą

Zakończył się remont kaplicy cmentarnej w nekropolii na Półwsi. 

Prace dotyczyły przede wszystkim ściany ołtarzowej. Dotychczasowe drewnopodobne płyty zastąpiono drewnianą wykładziną, spełniając przy tym warunki konserwatora, by wizualnie ołtarz nie różnił się od poprzedniego. Wymieniono także mocno zużyte drzwi.

Całość prac kosztowała prawie 41 tysięcy złotych.

Kaplica na cmentarzu komunalnym powstała w latach 30. XX wieku i była ściśle powiązana z projektem powstającego cmentarza otwartego 15 marca 1931 roku. Została wzniesiona na planie krzyża greckiego z głównym wejściem od strony wschodniej i dużymi powierzchniami okiennymi od wschodu, południa i północy. Na ścianie zachodniej, na wprost wejścia umieszczono ołtarz. Podobnie jak w przypadku kaplicy na starym cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej, także i to wnętrze musiało być dostosowane do pochówków zarówno katolików, jak i ewangelików.

Cmentarz na Półwsi oraz kaplica ucierpiały pod koniec wojny, w roku 1945, a większy remont kaplicy wykonano na przełomie lat 1957/58.  Modernizacje budowli wykonano w drugiej połowie 70. XX. Jak czytamy na stronie Zakładu Komunalnego – inwestor zastrzegł wtedy, że kaplica powinna spełniać wymogi miejsca pochówku zarówno osób wierzących, jak i niewierzących, a co za tym idzie – nie można było używać żadnych symboli religijnych. Prawdopodobnie z tego powodu obudowano mozaikę ołtarzową rodzajem boazerii z dwuskrzydłowymi drzwiami, które w razie potrzeby mogą zasłonić wyobrażenie Chrystusa.

Najnowsze artykuły