Opole Główne nabiera kształtów

Prace przy budowie centrum przesiadkowego wkraczają w kolejny etap. Ruszyła przebudowa ul. Armii Krajowej, która na odcinku między wiaduktem imienia Żołnierzy Wyklętych a skrzyżowaniem z ul. 1 Maja została zamknięta.

Na zamkniętym fragmencie drogowcy budują m. in. nową drogę, która połączy ul. Kołłątaja z ul. Armii Krajowej. Dzięki niej będzie możliwe przebudowanie placu między ul. 1 Maja a dworcem PKP. Miasto chce stworzyć w tym miejscu zielony skwer. Aczkolwiek, żeby to było możliwe, konieczne jest zlikwidowanie kilkudziesięciu metrowego odcinka ul. Armii Krajowej. Niemniej dzięki – wspomnianej już – budowanej drodze, kierowcy jadący od strony Nowej Wsi Królewskiej wciąż będą mogli korzystać z ul. Armii Krajowej w drodze na Pasiekę czy Zaodrze.

Zmiana układa drogowego w rejonie centrum przesiadkowego to tylko jeden z elementów, ale nie najważniejszy. Kluczowym jest nowoczesny budynek dworca. Znajdą się w nim miejsca postojowe dla autobusów, lokale gastronomiczne, zielone ściany i taras na dachu. Dodatkowo zaplanowano około 350 miejsc parkingowych. W budynku dworcowym prace są już bardzo zaawansowane. Gotowe są m.in. wszystkie poziomy parkingu, z tynkami, posadzkami itp. Ułożone są już sieci.

Prace trwają jeszcze na poziomie zero, gdzie zatrzymywać się będą autobusy oraz gdzie będą znajdowały się lokale. Na zewnątrz natomiast montowana jest elewacja, elementy zielonej ściany a także stelaże pod neonowy napis „Witamy w Stolicy Polskiej Piosenki”, który jak przed laty będzie witał przyjeżdżających do Opola.

Centrum Przesiadkowe będzie gotowe w połowie roku.