Opole to miasto zaangażowane w ratowanie życia!

Z okazji 10 000 Dawców faktycznych oraz Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi, które obchodzono 28 maja, Fundacja DKMS przyjrzała się temu, jak idea dawstwa szpiku wygląda w 10 miastach w Polsce. Jednym z nich jest Opole.

I jak się okazuje nasze miasto od lat chętnie angażuje się w pomoc Pacjentom cierpiącym na nowotwory układu krwiotwórczego! Równie ważne jest to, że aż 31 faktycznych Dawców szpiku pochodzi ze stolicy województwa opolskiego. Co jeszcze udało się osiągnąć na przestrzeni lat?

Opolskie na szpikowej mapie Polski
Aktualnie w bazie potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowanych jest ponad 1,8 miliona osób! Już 10 000 z nich zostało Dawcą faktycznym, oddając cząstkę siebie potrzebującemu przeszczepienia Pacjentowi. W bazie Fundacji DKMS są także mieszkańcy województwa opolskiego – aż 41 745 to potencjalni Dawcy szpiku, a 213 z nich jest już Dawcą faktycznym, czyli osobą, która oddała krwiotwórcze komórki macierzyste, by ratować życie osoby walczącej z nowotworem układu krwiotwórczego.

Opolanie Dawcami – potencjalnymi i faktycznymi
Znalezienie „bliźniaków genetycznych” dla Pacjentów nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie miasta i jego mieszkańców! Dotychczas w Opolu zorganizowano 164 akcje rejestracji, podczas których opolanie mogli dowiedzieć się o idei dawstwa szpiku i dołączyć do grona osób gotowych oddać cząstkę siebie, by dać szansę na życie osobom cierpiącym na nowotwory krwi. Potencjalni Dawcy Szpiku, pochodzący z Opola, to aż 6471 osób! Pośród nich jest 31 Dawców faktycznych, którzy nie zawahali się pomóc, gdy zadzwonił do nich telefon z Fundacji DKMS.

Misja Fundacji DKMS?
Jest nią znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz jako niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest się ponad 1 800 000 Dawców, spośród których 10 000 (kwiecień 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Najnowsze artykuły