Opole znów zagra z WOŚP

Przed nami 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zagra 28 stycznia. Tym razem mottem akcji jest: Tu wszystko gra OK! Miasto Opole od lat wspiera akcję przekazując na aukcje wyjątkowe wydarzenia oraz przedmioty, które zasilą konto orkiestry. Licytacje już trwają.

A jest w czym wybierać! Na pewno unikatową i jedyną w swoim rodzaju jest aukcja, na której można wylicytować partię szachów z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim. Pojedynek rozegra się w prezydenckim gabinecie. Jeśli jednak szachy, to nie do końca twój konik, możesz spróbować swoich sił w rowerowej przejażdżce z prezydentem.

Rok 2024 to także moment, w którym otwarty zostanie Stadion Opolski. Zanim to się wydarzy wylicytować będzie można VIP-owskie oprowadzenie po budowie stadionu oraz otrzymać kielnię z wmurowania kamienia węgielnego. Cennym doświadczeniem do wylicytowania będzie także bilet na pierwszy, oficjalny mecz na nowym Stadionie Opolskim w loży VIP (dla 2 osób).

Ciekawym wyróżnieniem dla licytujących będzie również Rodzinne zwiedzanie Akwarium w ZOO Opole (dla 4 osób) przed jego oficjalnym otwarciem. To najnowsza atrakcja turystyczna, gdzie można stanąć oko w oko z rekinami, dotknąć płaszczek i poznać inne egzotyczne ryby.

W Stolicy Polskiej Piosenki nie mogło zabraknąć muzycznych akcentów. Prezydent Opola na aukcje WOŚP przekazał podwójne zaproszenia na wszystkie koncerty jubileuszowego 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2024. Do zdobycia będzie także porcelanowa figurka Karolinki, czyli nagroda im. Anny Jantar w konkursie Debiuty KFPP oraz oryginalny plakaty z autografem Urszuli Sipińskiej z wystawy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu pt. „Sipińska – sza la la, zabawa trwa da da”. Podczas tegorocznego finału można wylicytować również zwiedzanie Muzeum Polskiej Piosenki  z dyrektorem Jarosławem Wasikiem oraz sesję z realizatorem dźwięku w Muzeum.

Ciekawą propozycją jest również autorska gitara z autografem Jurka Owsiaka wykonana w całości ze stali szlachetnej, z osadzonymi serduszkami z prasowanego czerwonego szkła.

Dla fanów Karasia i Roguckiego zapewne nie lada gratką okaże się podwójne zaproszenie na koncert ze spotkaniem z artystami w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki.

Na tegoroczne aukcje trafiły również wartościowe dzieła sztuki, w tym Relief „Portret melancholijny” prof. Mariana Molendy wykonany w brązie, rzeźba ceramiczna „Królewicz” autorstwa Ignacego Nowodworskiego, grafiki Opola z limitowanej kolekcji Galerii Bonk, grafika Patrycji Kostyry z autografem Jurka Owsiaka oraz statuetka opolskiego Pegaza.

Aukcję WOŚP wzbogacą się również o sportowe trofea. Do wylicytowania będą między innymi koszulki oraz piłki meczowe z autografami zawodników oraz indywidualny trening z zawodnikami Gwardii oraz OKS Odry Opole.

 

Pełna lista przedmiotów przekazanych przez Miasto Opole na licytację 31 finału WOŚP

VOUCHERY

Rodzinna wycieczka rowerowa po Opolu w towarzystwie Prezydenta Miasta

Partia szachów z Prezydentem Miasta Opola

Rodzinne zwiedzanie Akwarium w ZOO Opole (dla 4 osób) przed jego oficjalnym otwarciem

Bilet na pierwszy, oficjalny mecz na nowym Stadionie Opolskim w loży VIP (dla 2 osób)

VIP-owskie oprowadzenie po budowie Stadionu Opolskiego wraz z kielnią z wmurowania kamienia węgielnego

 

Gitara  ufundowana przez firmę JURO z autografem Jurka Owsiaka

Gitarę wykonana technologią obróbki metalu w specjalistycznym procesie cięcia laserem, w całości ze stali szlachetnej, z osadzonymi serduszkami z prasowanego czerwonego szkła.

Podwójne zaproszenie na wszystkie koncerty 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole 2024

Wyjątkowa szansa na wzięcie udziału we wszystkich koncertach 61 KFPP podczas których nie zabraknie wzruszeń, wspomnień, wielkich przebojów oraz jubileuszy gwiazd polskiej sceny muzycznej. 

Podwójne zaproszenie na koncert KARAŚ/ROGUCKI ze spotkaniem z artystami w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki

Zaproszenie dla dwóch osób na koncert Karaś/Rogucki, który odbędzie się 9 marca w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Aukcja obejmuje: spotkanie i pamiątkowe zdjęcie z artystami oraz upominek w postaci albumu zespołu.

Magiczna Moc Muzyki – zwiedzanie z dyrektorem Muzeum Polskiej Piosenki oraz sesja z realizatorem dźwięku

Podczas niezwykłej muzycznej podróży przez historię polskiej piosenki będziecie mieć okazję poznać tajniki wystawy stałej Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu z Dyrektorem Jarosławem Wasikiem, który wcieli się podczas zwiedzania w rolę przewodnika. Spotkanie z nim to wyjątkowa okazja do zrozumienia, jak muzyka i piosenka kształtowały kulturę i historię Polski. Nasza dodatkowa propozycja to niezwykłe doświadczenia muzyczne, które pozwoli Ci nagrać swój utwór w Edukacyjnym Studio Nagrań MPP. W ramach licytacji otrzymujesz 15 godzin współpracy z realizatorem dźwięku w naszym Studiu.

Dwuosobowy karnet na wszystkie premiery OTLiA w 2024 roku

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki przekazuje na licytację WOŚP dwuosobowy voucher na wszystkie premiery, które odbędą się w Teatrze w 2024 roku. Planowane są cztery realizacje:

– „Pingwiń” Marty Guśniowskiej w reżyserii Marioli Ordak-Świątkiewicz, spektakl adresowany do widzów w wieku 4+. „Pingwiń” to piękna, mądra, nie pozbawiona humoru i lekko romantyczna historia o spełnianiu marzeń, która uczy nas, że czasami warto rzucić się na głęboką wodę, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie unieść się na fali. Premiera spektaklu odbędzie 17 lutego 2024 o godz. 17:00 na Małej Scenie.

– „Momo” Michaelea Endego w adaptacji i reżyserii Jacka Bały to spektakl adresowany do widzów w wieku 8+. Będzie to premiera przygotowana z rozmachem, bogatą scenografią, spora ilością kostiumów i wizualizacji. Przy użyciu najnowocześniejszych technik teatralnych, zostanie stworzone wielopoziomowe widowisko, które pozwoli zabrać widzów w kolorową, przesyconą pozytywną energią przestrzeń, w której mała dziewczynka, Momo, ratuje świat przed unicestwieniem poezji, piękna i miłości. Premiera spektaklu odbędzie 25 lutego 2024 o godz. 17:00 na Dużej Scenie.

Kolejne premiery odbędą się we wrześniu 2024. Jednak te realizacje, póki co, pozostają dla widzów tajemnicą.

Bilet całoroczny do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu   (bilet ważny dla dwóch osób).

Bilet ważny przez cały rok od daty zakupu ( termin wpisany jest na bilecie). Upoważnia do wstępu na każdą wystawę prezentowaną w tym okresie w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

Sportowy pakiet z wejściami do obiektów sportowych w Opolu

 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oferuje pakiet z  wejściami do miejskich obiektów sportowych, Toytota Park, Wodna Nuta oraz Toropol do wykorzystania do końca 2024 roku. W skład pakietu dla jednej osoby o wartości 696 zł wchodzi: 12 wejść na ściankę wspinaczkową, 12 wejść na Wodną Nutę na godzinne pływanie, 12 wejść na godzinną ślizgawkę Toropol. 

Trening indywidualny z wybranym zawodnikiem OKS ODRA OPOLE S.A.                                        

Udział w treningu COROTOP Gwardii Opole

PRZEDMIOTY

Grafika cenionej opolski artystki z autografem Jurka Owsiaka

“Siema Opole! – rysunek cyfrowy / print w oprawie 40x50cm, 2023; autorstwa opolskiej artystki Patrycji Kostyry. Słowik przypomina o muzycznym duchu Opola przebijającego się w nocnym pejzażu miasta. Żywa kolorystyka nawiązuje do wszystkim dobrze znanych materiałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nie przypadkowo oczywiście – grafika powstała jako upominek od miasta dla Jurka Owsiaka z okazji przyznania odznaki honorowej “Za Zasługi dla Miasta Opole” dla  WOŚP w maju 2023. Przedmiotem licytacji jest grafika oprawiona w ramę 40×50 cm z autografem Jurka Owsiaka.

Karolinka – statuetka wręczana podczas KFPP

“Karolinka” to postać kobiety w tradycyjnym śląskim stroju, która przyznawana jest jako nagroda dla laureatów najważniejszych konkursów w ramach Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przez 17 lat opolskie „Karolinki” dla zwycięzców KFPP w Opolu wykonywała nieżyjąca artystka, Pani Krystyna Wiejak. Od roku 2009 tworzy je  artystka Pani Małgorzata Futkowska, córka Pani Krystyny.

Ceramiczne Karolinki, stanowiące nagrodę KFPP, mierzą około 50 centymetrów a praca przy postaci śląskiej dziewczyny trwa około dwóch miesięcy. Tyle zajmuje jej lepienie, schnięcie, malowanie i wypalanie. Każda figurka jest unikatowa: ma indywidualny charakter i niepowtarzalną formę. Ci z Państwa, którzy chcieliby mieć Karolinkę na własność, a nie planują startować w konkursach kolejnych edycji KFPP, mogą ją wylicytować w mniejszej wersji na naszej aukcji.

Statuetka opolskiego Pegaza

Projekt statuetki nawiązuje do modelu – miniatury „Pegaza” autorstwa Mariana Nowaka w uproszczonej wersji. Jej autorem jest Zbigniew Pelon – artysta plastyk.  Statuetka została zaprojektowana na uroczystość odsłonięcia Pomnika na pl. Jana Pawła II (8.09.2023 r.).
Pegaz wykonany przez  LNC Projekt – rodzinną firmę rzemieślników z Opola. To statuetka wysokości ok. 35 cm., zrobiona z ciętej plazmowo stali o grubosci 4 mm, malowanej proszkowo na kolor czarny.

Plakat 21. Opolskiej Jesieni Literackiej z autografami wszystkich autorów

Plakat promujący spotkania autorskie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Opolu w dniach 7-30 listopada 2023 podczas 21 edycji Opolskiej Jesieni Literackiej. Na plakacie widnieją autografy zaproszonych autorów i autorek: Małgorzaty Rejmer, Andrzeja Muszyńskiego, Marcina swietlickiego, Tomasza Różyckiego, Macieja Roberta, Mikołaja Grynberga, Miriam (Marią) Synger, Sabiny Jakubowskiej, Anny Nasiłowskiej, Maxem Cegielskim, Aleksandrą Wojtaszek, Jarosławem Borowcem i Mikołajem Łozińskim. . Autorską grafikę wykonała Halina Fleger. Skład komputerowy: Krzysztof Klemiński (Studio Context). Druk: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.

Książka Macieja Roberta „Rzeki, których nie ma”

Publikacja była nominowana w konkursie Grand Press – Książka Reporterska Roku 2023. Z dedykacją i podpisem autora. Maciej Robert (ur. 1977) – poeta, eseista, krytyk literacki i filmowy, redaktor. (Wydawnictwo Czarne, 2023).

Poemat „Dwanaście stacji” Tomasza Różyckiego z dedykacją autora

To szalona opowieść napisana wyjątkowym językiem, obrazująca tradycję i codzienność Śląska Opolskiego – mieszankę kultur: niemieckiej i kresowej. Dzieło doczekało się najwyższych literackich honorów: Nagrody Fundacji im. Kościelskich w 2004 roku oraz nominacji do nagrody Nike i Paszportów Polityki). Wiosną 2009 roku w studiu nagraniowym Radia Opole zostało zarejestrowane słuchowisko “Dwanaście stacji” na podstawie tego znakomitego poematu. Interpretacji podjął się z powodzeniem znany aktor Bartosz Opania. Audiobook zawiera 6 CD z 65 odcinkami słuchowiska.
Adaptacja i reżyseria: Tomasz Zacharewicz. Realizacja: Maciej Dudek. Do słuchowiska dołączona jest dedykacja autora.

Plakat z autografem Urszuli Sipińskiej

Wylicytuj plakat z wystawy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu pt. „Sipińska – sza la la, zabawa trwa da da”, autorstwa Szymona Szymankiewicza. Urszula Sipińska, wybitna piosenkarka, z radością dołączyła do aukcji WOŚP, składając na plakacie swój autograf. Ten wyjątkowy plakat jest niezwykłym fragmentem historii polskiej piosenki.

Kalendarz na 2024 rok oraz książka Andrzeja Tobisa

Kalendarz wydany przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu na 2024 r. zawiera reprodukcje prac Bena Muthofera jednego z najważniejszych artystów sztuki konkretnej w Europie, a także fragmenty jego biografii.  Wykonany jest w podręcznym formacie 15×15 cm, posiada miękką okładkę i oryginalny odkryty grzbiet. Rozkłada się “na płasko” co pozwala na wygodne prowadzenie zapisków i notatek. Zawiera miesięczną rozpiskę, czytelny rozkład całego tygodnia na rozkładówce oraz wstążeczkę, dzięki której możemy zaznaczyć ważne treści w kalendarzu. Na końcu znajduje się notatnik, gotowy pomieścić wiele treści. Opisy przygotowane są w języku polskim i niemieckim.

Lalka teatralna: kukła Czarownicy

W przepastnych magazynach lalek i kostiumów Opolskiego Teatru Lalki i Aktora znajdują się tysiące lalek, kostiumów i rekwizytów pochodzących z licznych spektakli, które zeszły z afisza. Jedną z nich jest kukła Czarownicy, która dawno temu występowała w spektaklu „Krucy-Tyrk – czyli przedziwne śląskie powiarki”. Czarownica już odegrała swoją rolę na scenie. Pora, by opuściła teatralny magazyn i zamieszkała u kogoś, kto stworzy dla niej nową baśń, a wówczas może stać się zupełnie inną, nawet dobrą, Czarownicą. Nowa rola zależy od nowego właściciela. Opolski Teatr Lalki i Aktora przekazuje na licytację WOŚP tę piękną postać. Niech kolejne sceny, profesjonalne-teatralne lub amatorskie-domowe, stoją przed nią otworem!

Statuetka XXXI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek

Opolski Teatr Lalki i Aktora przekazuje na licytację piękną, ceramiczną statuetkę z żywą rośliną Epipremnum Neon Golden. XXXI Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek, który odbył się w październiku 2023, przyciągnął do Opola setki artystów-lalkarzy i ludzi teatru z całej Polski. Wykonawcy Festiwalu otrzymywali pamiątkowe statuetki, które specjalnie dla Teatru wykonano w pracowni ceramicznej Zakładu Aktywności Zawodowej w Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu. W Teatrze statuetki zostały doposażone w oryginalne i żywe kwiaty, które dodały  im jeszcze większego uroku. Jedną z takich statuetek oddajemy w Wasze ręce. Statuetkę na licytację WOŚP przekazała Pani Joanna Braun, scenografka, członkini Rady Artystycznej XXXI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek.

Plakat XXXI Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek

XXXI Ogólnopolski Festiwal Teatr Lalek to największa impreza organizowana przez Opolski Teatr Lalki i Aktora. Festiwal ma bogatą historię i ogromną tradycję, gdyż pierwsza edycja odbyła się w 1963 roku. Do XXXI edycji Festiwalu, która miała miejsce w październiku 2023 roku, identyfikację wizualną po raz pierwszy zaprojektowało dwoje artystów związanych z Opolem: Józef Chyży (ilustracja) i Katarzyna Mular (opracowanie graficzne). Piękny plakat, z charakterystyczną dla Chyżego kreską, może zdobić Twoje wnętrze! Opolski Teatr Lalki i Aktora przekazuje na licytację WOŚP festiwalowy plakat w formacie B1 z autografem autora ilustracji – Józefa Chyżego.

Rzeźba ceramiczna „Królewicz” autorstwa Ignacego Nowodworskiego

Popiersie ceramiczne przedstawia młodzieńca z monarszego rodu, korona mu nie ciąży, ani nie zabiera wewnętrznego ciepła. Nasz tajemniczy bohater gdy dorośnie z pewnością będzie władcą sprawiedliwym i szlachetnym, potrafiącym zadbać o siebie i o innych. Do tego momentu pozostawi na swych ramionach lekką opalizującą kolczugę – tak na wszelki wypadek. Szamot szkliwiony, wysokość 33cm

Grafika z limitowanej kolekcji Galerii Bonk

Grafika cyfrowa z widokiem na opolską Katedrę sygnowana nazwiskiem autora: Roman Schmelter w limitowanym nakładzie 3/10 z opolskiej Galerii Sztuki Bonk. Praca w srebrnej ramie z passe partout, format 33 cm x 43 cm.

Grafika z limitowanej kolekcji Galerii Bonk

Grafika z widokiem na ul. św. Wojciecha i kościół „Na Górce” sygnowana nazwiskiem autora: Roman Schmelter w limitowanym nakładzie 4/10 z opolskiej Galerii Sztuki Bonk. Praca w srebrnej ramie z passe partout, format 33 cm x 43 cm.

Relief pt. „Portret melancholijny” prof. Mariana Molendy

Płaskorzeźba wykonana technika modelowania w glinie. Odlew w brązie wykonany w Art Odlewie w Opolu (2022). Interpretacja kompozycji płaskiej należy do odbiorcy, jego wrażliwości na symbolikę zawartą w reliefie. Maska ma twarzy kobiety może mieć wielorakie znaczenia wraz z anonimową sylwetką mężczyzny w tle.

Krajka opolska – rekonstrukcja

Rekonstrukcja wełnianej krajki z Opola nr 162 warstwa D, datowanie: 3 ćwierć XI w. Opole, Ostrówek wykonana przez odtwórczynię wczesnego średniowiecza i rekonstruktorkę – Małgorzatę Łuszczyńską. Obecnie wystawiona w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Oryginał mierzy ok. 2,5 cm szerokości i w takim formacie został wykonany przez rekonstruktorkę.

Krajka to dekoracyjny wyrób, w postaci wąskiego paska, stosowany był powszechnie przez Słowian do wzmacniania i ozdabiania brzegów strojów. Została utkana przy użyciu bardka, czyli odpowiednika pierwotnego krosna  – w splocie płóciennym. Efekt ozdobny został  uzyskany  przez zastosowanie osnowy i wątku  w  jaskrawych barwach. Użyte kolory wełnianej nici  to: czerwony, żółty i czarny, które  uzyskane zostały przez artystkę w procesie farbowania naturalnymi barwnikami. Czerwoną barwę uzyskała za pomocą marzanny barwierskiej, żółty dzięki wrotyczu i ciemno-szary za sprawą mieszanki trzciny, olchy i zardzewiałego żelaza. Nici wełniane, ręcznie pozyskane na wrzecionie, podwójnie skręcone, splot krajki płócienny.  Oryginalna wełna  to mieszanka z owiec  wrzosówki i świniarki. Na podstawie J.Maika  “Tekstylia wczesnośredniowieczne z wykopalisk w Opolu”

Motanka  

Motanka to ziarnuszka, czyli lalka z  intencją powodzenia i zdrowia wykonana przez odtwórczynię wczesnego średniowiecza i rekonstruktorkę – Małgorzatę Łuszczyńską. Ubrana w lniane ręcznie farbowane materiały z wykorzystaniem urzetu oraz indygo. Posiada słowiańskie atrybuty stroju tj. m.in. kabłączki przy opasce na główce oraz przepasana jest krajką opolską.

Stolik został wykonany przez firmę Apra Optinet, która swoją siedzibę ma w Parku Naukowo – Technologicznym w Opolu

Piłka z autografami byłych znakomitych piłkarzy reprezentacji Polski: Jakuba Błaszczykowskiego i Łukasza Piszczka przekazana przez Kapelana Sportu Opolskiego księdza Jerzego Kostorza.

 

Plastron zespołu Kolejarza z 2023 roku 

Zestaw Kibica Kolejarz Opole, na który składają się gadżety: czapka, szalik, kubek, smycz, długopis

Zestaw Kibica Uni Opole, na który składają się: koszulka meczowa oraz piłka z podpisami zawodniczek 

Zestaw Kibica koszykarzy AZS-u Politechniki Opolskiej: piłka z autografami zawodników oraz udział w treningu, odprawiw przedmeczowej oraz miejsce na ławce drużyny podczas meczu w Opolu

Szalik klubowy Odry z podpisami zawodników

Koszulka meczowa Odry z podpisami zawodników

Piłka z podpisami zawodników Odry

 

Zestaw Kibica Gwardia Opole srebrny medal mistrzostw Polski juniorów 2023

Gwardia Opole koszulka z autografami zawodników

 

 

 

 

Najnowsze artykuły