Polder Żelazna. Podpisano umowę z wykonawcą, który dokończy inwestycję

W październiku 2022 roku Wody Polskie odstąpiły od umowy z dotychczasowym wykonawcą inwestycji. Nieterminowość i „nieuzasadnione roszczenia finansowe” – to główne powody, z jakich Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zrezygnowały z usług firmy ETP S.A. w Katowicach przy budowie Polderu Żelazna. Po pół roku podpisano umowę z nowym wykonawcą.

 

Nowym wykonawcą została firma Budimex, która dokończy inwestycję, która składa się dwóch części. Pierwsza, czyli przepompownia oraz infrastruktura towarzysząca są gotowe.  Druga zakłada przebudowę wałów zamykających wraz z budową obiektów towarzyszących. Budowa Polderu Żelazna ma zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańców sąsiednich gmin oraz Opola, które dofinansowało budowę kwotą blisko 35 mln. zł.

Ta inwestycja pomoże wielu samorządom, ale także Opolu. Dlatego sfinansowaliśmy w 2015 roku dokumentację, a później wsparliśmy także finansowo inwestycję. Cieszę się, że uda się do końca roku zrealizować te inwestycję. Bo dzięki niej zapewnione będzie bezpieczeństwo Opola i kilkudziesięciu gmin. Dla miasta to kolejny krok, oprócz tych wielu już wykonanych, który przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa – podkreśla prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dokończenie inwestycji obejmie budowę i przebudowę wałów przeciwpowodziowych wraz z budową i przebudową obiektów towarzyszących. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Budimex, która wyceniła przedsięwzięcie na prawie 72,86 mln zł brutto. Umowa jest już podpisana i wykonawca ma czas do końca roku na zakończenie prac,

W październiku zakończono współpracę z dotychczasowym wykonawcą

Niniejsza decyzja została podyktowana brakiem możliwości ukończenia części 1 inwestycji przez wykonawcę w założonym terminie. Dodatkowo na brak możliwości ukończenia zadania złożyły się podnoszone przez wykonawcę niczym nieuzasadnione dodatkowe roszczenia finansowe i jednostronna zmiana przyjętej technologii prowadzenia robót i sposobu ich wykonania. Współpraca z wykonawcą okazała się niemożliwa – mogliśmy wówczas przeczytać w oświadczeniu rozesłanym do mediów.

Po zejściu ETP z placu budowy przeprowadzono inwentaryzację tego, co zostało już zbudowane. Gotowa była przepompownia, natomiast stan obwałowań pozostawiał wiele do życzenia.  Uznano, że front robót zakończony jest tu  zaledwie w 30 procentach.

Polder Żelazna powstał przed drugą wojną światową. Przed przebudową miał około 80 ha powierzchni i mógł przyjąć 1,7 mln metrów sześciennych wody. Po zakończeniu prac, jego powierzchnia zwiększy się do 400 ha, a pojemność do 10 mln m. sześciennych.

 

 

 

Najnowsze artykuły