Policja przypomina: Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie!

Połowa wakacji już za nami. W tym roku wypoczywamy w szczególnych okolicznościach. Cały czas towarzyszą nam przepisy i obostrzenia związane z COVID-19. Ich przestrzeganie jest wyrazem troski o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Zarówno policjanci jak i służby sanitarne cały czas przypominają o konieczności przestrzegania zasad związanych z epidemią COVID-19. Chodzi tu zarówno o dystans społeczny jak i obowiązek zasłaniania ust i nosa w wyznaczonych miejscach oraz tam, gdzie dystans społeczny nie może być zachowany.

Wakacje to tradycyjnie czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Dlatego w całym województwie uruchomione zostały punkty kontroli autokarów. Kontrolę taką może zgłosić każdy – rodzic czy opiekun wycieczki – najlepiej kilka dni wcześniej. Do tej pory w całym województwie policja sprawdziła ponad 100 autokarów. W ich efekcie policjanci ruchu drogowego ujawnili 13 różnych usterek, z czego w trzech sytuacjach musieli zatrzymać dowody rejestracyjne.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 25 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby blisko 500 kierowców zdecydowało się na jazdę po alkoholu. W tym czasie doszło do 70 wypadków drogowych, w których zginęło dziewięć osób, a 80 zostało rannych. Sześć wypadków dotyczyło kierujących rowerem, czterech pieszych.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Również wysokie temperatury i długi czas spędzany za kierownicą mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy, by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Na szczęście od początku wakacji na Opolszczyźnie nie odnotowany żadnych przypadków utonięć związanych z wypoczynkiem nad wodą. Ważne, aby nic się pod tym względem do końca wakacji nie zmieniło. Policja apeluje o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas kąpieli. Woda jest żywiołem i o tragedię nie trudno.

Od początku wakacji przeprowadzono również ponad 100 różnego rodzaju spotkań z dziećmi i młodzieżą. To między innymi wizytacje i kontrole obozów i biwaków harcerskich, czy też kolonii oraz półkolonii. W ich trakcie policyjni profilaktycy przypominają przed wszystkim o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

Najnowsze artykuły