To były wyjątkowe warsztaty w kuchni

Tajemnice ekokuchni i zielarstwa poznawali uczniowie z szkół Opola i województwa. Dodatkowo tworzyli prace plastyczne przedstawiające logotyp Opola o charakterze ekologicznym. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu przez Urząd Miasta Opola. Za nami Ekopiknik w Muzeum Wsi Opolskiej.

– Podczas warsztatów nie tylko będziemy zajmować się kulinariami, ale cała czterdziestoosobowa grupa będzie poznawać różne rodzaje ziół i ich właściwości – mówi prezes Fundacji Mosty Ponad Granicami Ludmiła Kaszko. – Uczniowie zaprojektują również ekologiczne logo miasta Opola – zdradza.

Dzieci szybko wpadły na pomysł jakie eko-logo mogą wykonać korzystając z wiedzy nt. ekologii.

– Mamy taką wizję, aby napisać „EKOOPOLE” i dodać do niego najważniejsze elementy typu: drzewa, kwiaty i ekorzeczy – mówi uczennica PSP 6 w Brzegu Nina Szczygielska.

– Do logo dodałabym owoce, warzywa, ptaki, zwierzęta i rowery, a także samochód przekreślony znakiem X, by więcej chodzić pieszo do parku – dodaje uczennica PSP 6 w Brzegu Julia Bróździak.

Dzieci uczyły się również sadzić swoje pierwsze sadzonki ziół, poznawać ich aromaty oraz właściwości lecznicze.

– Zakupiliśmy w jednym ze sklepów sadzonki, więc dzieci będą sadzić różnego rodzaju zioła – mówi Ludmiła Kaszko. – Dzieci będą mogły kiedyś odwiedzić Muzeum Wsi Opolskiej z rodzicami i zobaczyć, jak rośnie ich dzieło – dodaje.

Ważnym elementem całych warsztatów były zajęcia kulinarne, które miały na celu przedstawienie historii obecności roślin w tradycji tworzenia potraw. Podczas zajęć uczniowie tworzyli sałatkę warzywną w oparciu o tradycyjne przepisy.

– Bardzo smakowała nam sałatka zrobiona podczas warsztatów. Elementy ekologii znajdą się też w naszym domu. Tutaj mogliśmy zobaczyć ekologiczne rzeczy z upraw, a nie ze sklepu. Ja nie używam ziół, ale używają je moja mama i babcia – zdradza Nina Szczygielska.

– Ja często razem z mamą w domu lubimy gotować, a tutaj najbardziej smakowały mi pomidory i ogórki – podsumowuje Julia Bróździak.

Pomysłem na stworzenie warsztatów był konkurs ekologiczny, w którym mierzyli się uczniowie szkół podstawowych. Fundacja „Mosty Ponad Granicami” utworzyła projekt, który pozwali uczniom skorzystać z rozwoju prozdrowotnego i proekologicznego. W planach jest cykliczne realizowanie ekowarsztatów.