Tydzień ze sztuką Zygmunta Moryty w GSW

W trakcie całego tygodnia mieszkańcy aż czterokrotnie będą mogli wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie TRZECH TO JUŻ TŁUM pod czujnym okiem kuratorek – Joanny Filipczyk oraz Agnieszki Deli–Kurpiowskiej. Warto poznać sztukę Zygmunta Moryty, jednego z najciekawszych artystów związanych z Opolem.

Artysta urodził się w 1954 roku w Kluczborku, zmarł w 2021 roku w Opolu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom wyróżniony medalem ASP w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana oraz dyplom w pracowni malarstwa prof. Jana Świderskiego. Po studiach zamieszkał w Opolu, gdzie tworzył aż do śmierci.

Wystawa przedstawia sztukę oraz biografię artysty owianego legendą. Opolanie wspominają Morytę jako twórcę bardzo autentycznego, przyjmującego postawę “outsidera”. Funkcjonował on w swoim domu – pracowni, prywatnej świątyni, w której ukrył przed światem zbiór doświadczeń wrażliwego obserwatora rzeczywistości. Jego mieszkanie to również galeria ze zmienną ekspozycją, rozrastającą się przez lata, którą tylko niewielu mogło zobaczyć w całości. Odbiorcom z zewnątrz dawkował swoją sztukę nieregularnie, obdarowując bliskich lub realizując nieliczne ekspozycje – głównie w Opolu. Dzięki kuratorkom wystawy: Joannie Filipczyk oraz Agnieszce Deli–Kropiowskiej prace z dawnej pracowni artysty zostały przeniesione do Galerii Sztuki Współczesnej oraz uzupełnione o artefakty wypożyczone z lokalnych muzeów.

Pierwsza okazja do wzięcia udziału w oprowadzaniu kuratorskim po ekspozycji wystawy autorstwa Zygmunta Moryty nastąpi już dzisiaj (14.03) o godz. 17.00. Po wystawie oprowadzi Agnieszka Dela-Kropiowska.

W piątek (17.03) w samo południe wydarzy się kolejne oprowadzanie z cyklu “W samo południe”, w kuratorskim towarzystwie. Wystawie towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego pt. „Trzech to już tłum P.S Pies” w reżyserii Andrzeja Levego Lewczaka, ukazujący postawę artystyczną Moryty. Emisja filmu odbywa się od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, w weekendy o godz. 14.00 i 17.00.

W niedzielę (19.03) o godz. 12.00 odbędzie się oprowadzanie po wspomnianej wystawie w języku ukraińskim, które poprowadzi Antonina Kalinichenko. Z kolei o godz. 16.00 w Sali głównej GSW na spotkanie pod kuratorską kuratelą zaprasza Joanna Filipczyk.

Wstęp wolny na wszystkie spotkania.

Najnowsze artykuły