USK podsumowała 6 lat działalności

Mija 6 lat, kiedy organem tworzącym szpital przy al. Witosa jest Uniwersytet Opolski. To szereg inwestycji, doposażenie szpitala w nowoczesny sprzęt, a także realizacja programów profilaktycznych i naukowych i wprowadzenie nowych metod leczenia. 

Z podsumowania na pięciolecie wynikało, że zrealizowaliśmy inwestycje i zakupy za 150 mln zł – zaznacza dyrektor generalny szpitala Dariusz Madera. – W szóstym roku uruchomiliśmy Centrum Naukowo-Badawcze i zakończyliśmy inwestycje i działania profilaktyczne z dofinansowaniem unijnym z poprzedniego rozdania na lata 2014-2020 oraz budżetu państwa, m.in. termomodernizację kompleksu szpitalnego od ulicy Górnej, doposażenie w nowy sprzęt, m.in. rezonans i karetkę N do transportu noworodków, programy rehabilitacyjne i prozdrowotne – wymienia.

Szpital sfinansował z własnych pieniędzy m.in. nowy system parkingowy i doposażenie oddziałów, w tym bloku operacyjnego, a z pożyczki z banku BGK – wymianę wind. Z Fundacji WOŚP USK pozyskał sprzęt do diagnostyki laryngologicznej i okulistycznej, a CH Turawa Park jako organizator rajdu charytatywnego sfinansowała doposażenie Poradni Okulistyki Dziecięcej.

Uruchomiono także nocną i świąteczną opiekę zdrowotną i wprowadzono nowe usługi medyczne .

W 2022 r. wróciliśmy do pełnej działalności medycznej, utrudnionej we wcześniejszych latach z powodu pandemii – relacjonuje dr n med. Andrzej Kucharski, dyrektor ds. lecznictwa. –  Łącznie w roku ubiegłym przyjęliśmy niemal 216 tys. pacjentów, tj. o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Wprowadzaliśmy nowe metody leczenia m.in. w kardiologii czy chirurgii. Rozszerzyliśmy zakres działalności, m.in. w obszarze endokrynologii i laryngologii, a uruchomienie punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej uzupełniło koszyk świadczeń udzielanych na terenie naszego szpitala: mamy poradnie specjalistyczne, oddziały i SOR, NiŚOZ oraz POZ prowadzony przez spółkę miejską.   

Dyrektor Kucharski zwraca też uwagę na rozwój działalności naukowej i dydaktycznej: szpital miał swój debiut jako sponsor badań klinicznych; lekarze realizowali projekty naukowe o skali ogólnopolskiej i światowej, a pierwsi studenci kierunku lekarskiego zakończyli z sukcesem 6-letni cykl nauki, o czym świadczą wyniki egzaminu LEK oraz nagrody i wyróżnienia na konferencjach naukowych; znacząco wzrosła też liczba zainteresowanych praktykami zawodowymi w naszej placówce wśród studiujących i uczących się w zawodach medycznych.

Ta dynamiczna działalność szpitala klinicznego była zauważana i doceniania na zewnątrz, czego dowodem są m.in. 8. miejsce w kategorii „Instytuty i Szpitale Kliniczne” w 7. edycji rankingu “Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne”, nagroda finansowa dla Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii na doposażenie w sprzęt, za aktywność w Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, czy wyróżnienia i miejsca w konkursach „Opolska Firma Przyjazna Cudzoziemcom” i „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”

Najnowsza rozpoczęta nasza inwestycja to montaż urządzeń nowoczesnej elektrociepłowni za ponad 20 mln zł – zapowiada dyrektor Madera.

Tego wszystkiego nie byłoby, gdyby nie podwaliny, jakie dla jednostki uniwersyteckiej dał szpital uruchomiony przy al. Witosa w 1991 r., a w 2017 r. przekazany przez Uniwersytetowi Opolskiemu, w związku z uruchomieniem w Opolu kierunku lekarskiego. Z perspektywy 6 lat widać, że wymienione inwestycje i zasilenie dotychczasowej kadry nowymi specjalistami dało pobudzający efekt. Za ciężką pracę bardzo całemu zespołowi dziękuję, życząc takiej samej wytrwałości w realizowaniu kolejnych wspólnych projektów i zadań – podsumowuje dyrektor generalny Dariusz Madera.

fot. USK w Opolu

Najnowsze artykuły