Ustąp autobusom – akcja “Stop-Bus” na ulicach Opola

Ustąpienie autobusowi jest obowiązkiem – za nami akcja “STOP-BUS”. W Opolu patrole policji zwracały uwagę na zachowanie kierowców, kiedy autobusy MZK wyjeżdżały z zatoczek lub ruszały z przystanków. Działania miały charakter edukacyjny i kontrolny.

– Do ustąpienia pierwszeństwa kierowców obligują przepisy ruchu drogowego – zaznacza podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. – Mowa o artykule 18 Prawie o ruchu drogowym. Obliguje on kierowcę, który dojeżdża do oznakowanego przystanku, do zmniejszenia prędkości, a w razie konieczności zatrzymania się w celu umożliwienia włączenia się do ruchu kierującemu autobusem. Apelujemy o współpracę między kierowcami i kulturę.

Jak wynika z danych policji, co roku na drogach regionu dochodzi do około 20 zdarzeń związanych z nieustępowaniem pierwszeństwa pojazdom komunikacji miejskiej. Za spowodowanie kolizji z autobusem sprawcy grozi mandat do 5 tysięcy złotych oraz 12 punktów karnych.

– Kierowcy rzadko się zatrzymują i wpuszczają autobusy – mówi Łukasz Halkiewicz z Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu. – Widzimy w lusterkach, że często zauważając kierunkowskaz dodają gazu, aby nie wpuścić autobusu, żeby za nim nie jechać.

Dominik Grabowski, Sekretarz Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, zwraca uwagę, że ruch drogowy wymaga od wszystkich uczestników ostrożności.

– Obserwując to, co dzieje się na egzaminach na prawo jazdy, zwracamy dużą uwagę na zachowania przy przystankach. Zaznaczamy, że ominąć autobus można tylko wtedy, gdy jest linia ciągła. Będziemy zwracali większą uwagę na to, aby szkolący kładli nacisk na przystanki i odpowiednie zachowanie się w ich sąsiedztwie. Apelujemy też do kierowców autobusów – to oni są włączającymi się do ruchu. Muszą więc zachować szczególną ostrożność – zaznacza Grabowski.

Podobne działania były prowadzone również w Nysie i Kędzierzynie-Koźlu

 

.

Najnowsze artykuły